Tujina

Kljub neobvezujočemu glasovanju, na volišča prišlo 2 milijona Kataloncev

Barcelona, 09. 11. 2014 08.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Katalonci so na neformalnem glasovanju izrazili svoje mnenje glede morebitne neodvisnosti te španske pokrajine. Madrid je uradni referendum preprečil, katalonske oblasti pa so zato organizirale neformalno glasovnje. Zabeležili so nekaj incidentov, opazovalec pa je bil tudi Peter Vilfan.

V Kataloniji je danes kljub ostremu nasprotovanju Madrida potekalo simbolično glasovanje o neodvisnosti. Glasovanje ne bo imelo neposrednih posledic, nosi pa po prepričanju zagovornikov veliko politično moč. Katalonci so namreč o samostojni poti želeli odločati na referendumu, a je oblika glasovanja po odločiti ustavnega sodišča močno zvodenela. Kljub temu so se Katalonci odločili izvesti glasovanje, pri čemer pa je Madrid opozoril regionalno vlado, da za to ne sme uporabiti javnih sredstev.

Izidi glasovanja naj bi bili znani v ponedeljek. Katalonski voditelj Artur Mas se namerava po tem obrniti na španskega premierja Mariana Rajoya in ga zaprositi za nove pogovore.

Samo v prvih štirih urah je svoj glas oddalo več kot 1,1 milijona Kataloncev. Dve uri pred zaprtjem volišč pa je svoj glas oddalo malo manj kot dva milijona ljudi. Po vsej regiji je bilo odprtih skoraj 7000 volišč in pred številnimi so bile dolge vrste volivcev. Po navedbah regionalnih oblasti je bilo na volišča povabljenih približno 5,4 milijona prebivalcev Katalonije, ki so starejši od 16 let. Za izvedbo glasovanja je skrbelo prek 40.000 prostovoljcev.

"Vse je tako mirno, dostojanstveno, čustveno. Ljudje so nasmejani, izredno dobre volje. Zavedajo se, da je to čisto neformalna zadeva, ki nima nobenih formalno-pravnih posledic. Obenem pa so prepričani, da je to ogromen korak na njihovi poti, kamor si želijo," je ocenil Vilfan. Kot je dejal, si Katalonci v svojih prizadevanjih jemljejo za vzor tudi Slovenijo.
"Vse je tako mirno, dostojanstveno, čustveno. Ljudje so nasmejani, izredno dobre volje. Zavedajo se, da je to čisto neformalna zadeva, ki nima nobenih formalno-pravnih posledic. Obenem pa so prepričani, da je to ogromen korak na njihovi poti, kamor si želijo," je ocenil Vilfan. Kot je dejal, si Katalonci v svojih prizadevanjih jemljejo za vzor tudi Slovenijo. FOTO: Twitter
Poslanec Peter Vilfan je v Kataloniji spremljal izvedbo nezavezujočega javnega posvetovanja o neodvisnosti Katalonije. Tja se je odpravil na povabilo Sveta za javno diplomacijo Katalonije, sodeloval pa je v skupini, ki je bila sestavljena iz osmih poslancev iz sedmih evropskih držav.
Pred njimi sta bili vprašanji, kakršni sta bili oblikovani že prvotno: Ali želite, da Katalonija postane država? Če je temu tako, ali želite, da je Katalonija neodvisna država?

Zakaj pa ne Katalonija?

"Kljub velikim težavam, na katere smo naleteli, so volišča po Kataloniji odprta in veliko ljudi se udeležuje glasovanja," je na volišču v šoli v Barceloni dejal Mas. "Naš cilj je glasovati na dokončnem referendumu, če je mogoče, v dogovoru z Madridom," je dejal. Kot je napovedal, bodo poskušali špansko centralno vlado prepričati, da imajo Katalonci pravico do pravega referenduma z vsemi političnimi posledicami, kakršen je pred nekaj tedni potekal na Škotskem in pred leti v kanadskem Quebecu. "Zakaj pa ne Katalonija?" se je vprašal.

Poškodovali volišče v Gironi

Glasovanje je po večini potekalo mirno. V mestu Girona na severu Katalonije je policija sicer aretirala pet mlajših moških, ki so poškodovali eno od volišč. Ob vstopu na volišče so žalili udeležence glasovanja in uničevali volilne škatle ter volilno gradivo. Vrata na nekaterih voliščih so bila poleg tega zalepljena s silikonom, vodja ene od šol v Barceloni, kjer naj bi potekalo glasovanje, pa ni hotel predati ključev.

Na "voliščih".
Na "voliščih". FOTO: Reuters

Težnja se je močno krepila v zadnjih letih

Težnje po neodvisnosti so se v Kataloniji, ki pomembno prispeva h gospodarstvu Španije, krepile v zadnjih letih. Številni menijo, da centralna vlada od njih vzame več, kot dobijo nazaj. H krepitvi teh občutij je v veliki meri prispevala kriza, ki je med številnimi Katalonci še okrepila občutek nepravičnosti.

Zakaj ni uradnega referenduma?

Ljudje čakajo v dolgih vrstah, da bi oddakli svoj glas, pa čeprav gre le za simbolno gesto.
Ljudje čakajo v dolgih vrstah, da bi oddakli svoj glas, pa čeprav gre le za simbolno gesto. FOTO: Reuters

Katalonske oblasti so sicer želele izvesti uraden referendum o tem vprašanju, a je ustavno sodišče septembra v presojo sprejelo pritožbo španske vlade in zadržalo izvedbo. Regionalna vlada v Barceloni je nato postopek spremenila v alternativno obliko glasovanja, ki pa jo je na ustavnem sodišču – to se sicer še ni izreklo o vsebini – doletela enaka usoda kot referendum.

Več političnih skupin in nasprotnikov neodvisnosti je zaradi tega proti katalonskim oblastem vložilo tožbe zaradi organizacije glasovanja, saj da so s tem kršile odločitev ustavnega sodišča. Pristojne oblasti naj bi že preučevale te navedbe.

Zvodenela oblika glasovanja po anketi, objavljeni minuli teden v španskem časniku El Pais, večine Kataloncev, ne prepriča. Kritiki ga označujejo kot brez pomena, saj da se ga bodo udeležili predvsem podporniki neodvisnosti. Bi pa velika udeležba okrepila moč katalonskega voditelja Artura Masa v prizadevanjih za pogajanja z Madridom.

Izidi glasovanja naj bi bili znani v ponedeljek. Mas se namerava po tem obrniti na španskega premierja Mariana Rajoya, ki naj bi ga zaprosil za nove pogovore o morebitnem novem finančnem dogovoru ali celo uradnem referendumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

General ZKS
09. 11. 2014 23.24
+2
Eden od voditeljev kampanje proti neodvisnosti je tudi Marcus Pucnik, sin pokojnega slovenskega politika Jožeta Pučnika. Pucnik, ki živi v Barceloni, opravlja delo tiskovnega predstavnika Katalonske civilne družbe (SCC), krovne organizacije, ki je vodila kampanjo proti neodvisnosti, za katero je sicer agitirala Katalonska narodna skupščina (ANC).
tutankamon86
09. 11. 2014 21.18
+6
Kdaj si je nazadnje kakšna država z referendumom izborila samostojnost in ji je nekdanja država priznala samostojnost?
tutankamon86
09. 11. 2014 21.19
+3
Itak jih vsaka država ''obrne'', če si ljudje sami pravico vzamejo v roke, se zgodi vzhodna Ukrajina.
murate
09. 11. 2014 21.18
+1
a je bil na pripravah za martinovanje
hillya
10. 11. 2014 08.16
+1
pridnaov?ka
09. 11. 2014 20.21
-6
vsi referendumi so preč fookjeni denar..
dekra
09. 11. 2014 19.33
+0
tam na prvi sliki stoji kot bi ga nekdo pozabil
dekra
09. 11. 2014 19.32
-1
kaj ta vilfan se je izgubil tam? oz kaj on dela v španiji na neuradnim volitvah?
trucker87
09. 11. 2014 21.04
+0
ja doma nima kaj za delat te pa hodi kot turist po španiji pa spremlja neuradne volitve, samo upam da jim nea daje kake pravne nasvete ker pol bo španija še v večji krizi :)
Trend01
09. 11. 2014 17.59
+0
Slaba udeležba do 13.00ih. Zanimivo, manj kot 20%. Podobno so naše, "klasične" volitve, referendumi...
rfhkl
09. 11. 2014 17.59
-1
HAHA, pa ne moreš verjet nepremičninski mešetar Vilfan hodi na naš račun na izlet! Če kdo zapolni pojem ZLOVEŠČI BALKANSKI PARAZIT - potem je Vilfan eden najbolj elegantnih brezjajčnikov.
scrreambitch
09. 11. 2014 15.58
+22
Jaz sem za osamosvojitev katalonije. Če so albanci dobili še eno državo (kosovo), pa sploh niso avtohtoni v večini, zakaj nebi mogli katalonci dobiti svoje države. To je moje mnenje.
strel?ek
09. 11. 2014 16.56
+4
lepo ti razmišljaš,a kaj ko je svet in politika velikih drugačna,a ne...
AirCreamer
09. 11. 2014 19.19
-8
DivjaBrca
09. 11. 2014 15.55
+6
Rešitev za svet bi bile same male države, do velikosti Romunije, ali pa cel svet, kot ena država. Podpiram Katalonijo!
strel?ek
09. 11. 2014 16.57
+1
samo države večje od 5 mil.so lahko uspešne,a ne...
Ni_Nicka76
09. 11. 2014 15.27
-1
Bo šlo..... :)
Ni_Nicka76
09. 11. 2014 15.54
+0
lnterReflections
09. 11. 2014 15.09
+11
Španija je v bistvu isto kot Jugoslavija. Tako kot narodnost Jugoslovan ni nikoli obstajala, tako tudi narodnost Španec ne obstaja. Katalonija je v Španiji, to kar je bila Hrvaška v Jugoslaviji, Baskija pa je to, kar je bila Slovenija v Jugoslaviji. Kastiljani pa so to, kar so bili Srbi v Jugoslaviji. In ravno Kastiljani nasprotujejo osamosvojitvi Katalonije. Če se Katalonija osamosvoji, se Španija razpade kot nekdanja SFRJ.
mufic
09. 11. 2014 15.14
-10
Kaj si pa ti danes pojedel da takšne neumnosti pišeš.
lnterReflections
09. 11. 2014 15.20
+11
V Madridu z okolico živijo Kastilijani. Španski jezik je v bistvu kastilijanski, kar je isto kot da bi srbohrvaški jezik poimenovali jugoslovanski jezik. Ime Jugoslavija je umetno in je nastalo po južnih Slovanih, ki so živeli na Balkanu, ime Španija je tudi umetno in je nastalo iz rimskega imena Hispanija. Obe državi sta narejeni umetno in združujeta več narodov. Razlika med baskovskim, katalonskim in castilskim-španskim jezikom je ista kot med slovenskih, hrvaškim in srbskim jezikom.
yokerxdinterfan
09. 11. 2014 15.21
-2
lnterReflections
09. 11. 2014 15.24
+8
Tukaj je vera ista, rimskokatoliška, v Jugoslaviji pa so bile tudi verske razlike in ne samo narodnostne. In Jugoslavijo je bolj vera razdelila kot pa narodnost. Če ne bi Jugoslavija bila deljena po veri, bi meja med Jugoslavijo in Hrvaško bila na liniji Karlovac-Karlovag-Ogulin-Virovitica. Saj Dalmatinci in Slavonci govorijo podobno kot Srbi. Razlika je samo v veri, zato so Dalmatinci in Slavonci sebe šteli za Hrvate, ker so iste vere kot Hrvati, čeprav so lingvistično bolj podobni Srbom kot Hrvatom.
Emeritus
09. 11. 2014 16.02
+9
Pozabil si povedat da je tretjina hrvaške kajkavske,kajkavci so pa itak slovenci.
Emeritus
09. 11. 2014 16.05
+9
Dalmatinci pa imajo srbsko slovenske gene.
lnterReflections
09. 11. 2014 16.51
+3
Kajkavci so v bistvu pravi Slavonci, čajkavci pa pravi Hrvatje, štokavci pa pravi Srbi. Vendar so se čajkavci-Hrvatje in kajkavci-Slavonci premaknili Zahodno od meje Karlovag-Karlovac-Ogulin-Virovitica, ko so Turki prodirali proti Zahodu, ozemlje današnje Dalmacije in Slavonije pa so naselili Srbi-štokavci. Ko je Avstro-Ogrska osvobodila Dalmacijo in Slavonijo od Turkov, je Srbom-štokavcem v Dalmaciji in Slavoniji dala žito, če so sprejeli katoliško vero. Tako so Srbi-štokavci katoliške vere postali Hrvatje, čeprav so govorili štokavsko-srbsko. Vera je torej določila mejo med Srbijo in Hrvaško in ne lingvistika.
tikataka12
09. 11. 2014 23.26
paradoxal
09. 11. 2014 15.03
+6
a Vilfan je tam ? pol pa ni panike ko superman sam iz slovenije
poslanka sexs
09. 11. 2014 18.05
+5
kaj pa Prekmurci vsaj imamo svoj jezik 70 procentov Slovencev n as nerazume niti 60 procentov Slovencev se niso bili v Prekmurju nas prekmurce so osvobodili Srbska vojska in tudi bomo imeli kmalo referendum da se odcepimo od ostale Slovenije
Explainator
09. 11. 2014 12.32
+25
kako lahko nekdo v demokratičnem sistemu nasprotuje simboličnemu referendumu???????
Trend01
09. 11. 2014 13.49
-4
Zaradi ureditve. JBG. Žal. Je kraljevina. Če bi bila federacija, bi bilo to možno.
Explainator
09. 11. 2014 14.16
+3
potem pa naj EU zahteva, da se španija iz kraljevine spremeni v federacijo, saj drugače ni v duhu demokratične evrope - v demokraciji bi moral biti čisto vsak referendum brez izjeme omogočen
Trend01
09. 11. 2014 15.37
+4
Težka bo: obstajajo v Veliki Britaniji, na Nizozemskem, v Belgiji, na Norveškem, na Danskem, na Švedskem in v Španiji. Njihova vloga po državah se razlikuje, v glavnem pa večje vloge nimajo. Evropa ima tudi tri kneževine, Liechtenstein, Monako in Andoro, in eno vojvodstvo Luksemburg. Ajd, v Britaniji bi teoretično lahko šli narazen. Tam so nekoliko bolj "demokratični".
kjesinisi
09. 11. 2014 15.37
-4
Référendum v dolocenih demokraticnih drzavah sploh ni dovoljen...in s tem ni nic narobe
Trend01
09. 11. 2014 18.01
+2
Kje v uradni demokraciji ne more biti odcepitve? Rusija, ZDA, Avstrija.... Pusti teorijo.
Krta?a 21
09. 11. 2014 12.27
+9
Kaj ti bo evropa, ce je noben vec ne mara?
poslanka sexs
09. 11. 2014 12.48
+2
tako bomo mi glasovali kmalo stajerci in amen za ljubljano
kjesinisi
09. 11. 2014 15.39
+0
deathbite
09. 11. 2014 20.46
+3
iGURT
09. 11. 2014 12.18
+14
A bo Madrid poslal vojsko nad njih kot je Kiev storil v predelih ki so se odločili za samostojnost ?
Dobrovoljac
09. 11. 2014 12.18
-2
Predlagam referendum da se Ljubljana odcepi od preostale Slovenije,da imamo svojo republiko. Vse službe so itak tle in dost mam teh ljudi,ki hodijo v Ljubljano delat in zabašejo ceste in obvoznice vsak dan. Ljubljana republika!!!!
Krta?a 21
09. 11. 2014 12.26
+6
yokerxdinterfan
09. 11. 2014 12.28
+5
mislim da bo šlo to le v plus ostale slovenije.......ne bo centralizacije...funckije se enakomerno porazdelijo in to je to
JuST_ReaL
09. 11. 2014 13.16
+6
Saj je tudi največ dolžnikov iz Ljubljane! Tako, da je to prej pridobitev za nas ostale, kot pa izguba. Ljubljana z njeno centralizacijo koruptivnih vodstev in prijateljskega kreditiranja s strani NLB-ja danes ne bi bila nič. Dolg pa plačujemo tudi preostali Slovenci. Tako, da prej, ko se odcepite prej boste videli, da Ljubljana sama po sebi brez preostalih regij ne preživi. ;)
terran
09. 11. 2014 13.17
+8
Pa vizume za Ljubljančane... ko boste hoteli na morje, na dolenjsko, na gorenjsko in štajersko za vikende.....
yokerxdinterfan
09. 11. 2014 15.22
+2
nevem osebno bi raje kaki zid posatvil okoli (sej so vajeni)
Skopušnik Janez
09. 11. 2014 11.11
+5
Želim si da bo moje prekmurje tud republika!!!
korintos22
09. 11. 2014 12.01
+7
Zakaj pa ne če sem jaz tudi v občini s nekaj sto občani! In veš kak nam gre fajn, zadolženi do amena! Poskusite.
Kritik19
09. 11. 2014 10.03
+6
Temu se reče težnja lokalnih šerifov za ekskluzivno pravico po ropanju domačega prebivalstva.
korintos22
09. 11. 2014 12.01
+3
Puroistrian
09. 11. 2014 09.53
+4
Anka u istri je treba nrdit an referendum
korintos22
09. 11. 2014 12.02
+2