Po tem, ko je predsednik ZDA Donald Trump prepovedal vstop državljanom sedmih muslimanskih držav, so iraški poslanci pozvali vlado, naj proti ZDA uvede recipročni ukrep in prepove vstop ameriškim državljanom v Irak. Ob tem je vplivni iraški klerik Moktad al Sadr ocenil, da bi morali Američani oditi iz tujih držav, preden je Trump uvedel prepoved.
K prepovedi vstopa Američanom je pozvala tudi pomembna paravojaška koalicija Haš al Šabi, v kateri prevladujejo šiitske milice, ki se borijo proti skrajni skupini Islamska država (IS). Borijo se tudi skupaj z ameriškimi silami za vnovično zavzetje Mosula iz rok IS.
"Svobodno vstopate v Irak in druge države, preprečujete pa državljanom teh držav vstop v vašo državo," pa je na Facebooku zapisal klerik al Sadr, ki je znan po protiameriških stališčih.
To je označil za aroganco in dejal, naj Washington najprej umakne ameriške državljane iz tujih držav, preden bo izgnal imigrante.
ZDA so glavna zaveznica Iraka v boju proti skrajnežem Islamske države. V državi je nameščenih 4800 ameriških vojakov.
Trump je v petek podpisal izvršni ukaz, ki je beguncem za 120 dni prepovedal vstop v ZDA in prepovedal izdajo vizumov za državljane sedmih muslimanskih držav - Irana, Iraka, Libije, Somalije, Sudana, Sirije in Jemna - v prihodnjih treh mesecih.
Nekaj ur po podpisu ukaza so mnoge državljane omenjenih sedmih držav zadržali na ameriških letališčih ob njihovem prihodu ali pa jim preprečili vstop na letala za ZDA v drugih državah. Šlo naj bi za okoli sto do 200 ljudi. Sledili so protesti na večjih ameriških letališčih, ki naj bi jih pripravili tudi danes; pa tudi kritike organizacij za človekove pravice.
V obrambo svoje odločitve je Trump danes tvitnil, da ZDA potrebujejo "močne meje". Med sobotnimi protesti pa je novinarjem dejal, da "ukaz zelo dobro deluje". "To vidite na letališčih, povsod," je dejal.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.