V Južnem Sudanu so uporniki streljali na dve ameriški vojaški letali. Eno je bilo močno poškodovano, ob tem pa so bili ranjeni trije ameriški vojaki, med njimi naj bi bil eden v kritičnem stanju.
Letali, domnevno tipa Osprey, ki lahko tako kot helikopterji vzletata in pristajata vertikalno, sta bili na poti v mesto Bor. Njuna naloga je bila evakuirati ameriške državljane iz mesta.
Po tem, ko so ju zadeli izstrelki upornikov, sta se letali obrnili in pristali v ugandskem mestu Kampala. Od tam so ranjene ameriške vojake prepeljali na zdravljenje v kenijsko prestolnico Nairobi.
Vojaški predstavnik Južnega Sudana je dejal, da je mesto Bor pod nadzorom uporniških sil Reika Macharja. Sudanska vojska skuša zopet prevzeti nadzor nad mestom in napreduje počasi. Bor je sicer prestolnica zvezne države Jonglei, ki je sicer ena najbolj nemirni pokrajin v Južnem Sudanu.
Včeraj je ameriški predsednik Barack Obama napovedal, da bodo ZDA v Južni Sudan napotile 45 vojakov, ki naj bi tam zaščitili ameriške "državljane in interese". Tam naj bi ostali "dokler varnostna situacija ne postane taka, da ne bodo več potrebni".
Tudi Kenija pošilja svoje vojake
Sicer pa je Kenija danes napovedala, da bo v Južni Sudan poslala svoje vojake, da bi tam zaščitili okoli 1600 kenijskih državljanov. Mnogi so ujeti v mestu Bor, ki so ga pred dnevi zasedli uporniki proti južnosudanskemu predsedniku Salva Kiirju.
V nasilju v Južnem Sudanu, ki je izbruhnilo prejšnjo nedeljo, je bilo ubitih že več sto ljudi. Spopadajo se frakcije, zveste predsedniku Salvi Kiirju, in nekdanjemu podpredsedniku države Reiku Macharju, ki ga Kiir obtožuje poskusa državnega udara.
Kenijski predsednik Uhuru Kenyatta je ukazal, da kenijska vojska poskrbi za varen umik kenijskih državljanov iz Južnega Sudana. Večina jih je v mestu Bor, pa tudi v krajih Rumbek, Ayod in Panyabol.
Poleg tega bo Kenija v južnosudansko prestolnico Juba z letali dostavila humanitarno pomoč v hrani, vodi in zdravilih. Letala pa bodo nazaj v Kenijo peljala kenijske državljane. Operacija se je že začela danes zjutraj, je še povedal Esipisu.
V Južni Sudan je sicer že več držav poslalo letala, da bi umaknili svoje državljane. Je pa tudi Uganda v petek poslala v to državo svoje vojake, da bi pomagali pri evakuaciji ugandskih državljanov.
Prizadevanja za pomiritev med sprtima stranema se medtem nadaljujejo. Ameriški državni sekretar John Kerry je v Južni Sudan poslal posebnega odposlanca Donalda Bootha, ki naj bi pomagal pri vzpostavljanju dialoga. "Sedaj je čas, da voditelji v Južnem Sudanu vzpostavijo nadzor nad oboroženimi skupinami in da se takoj prenehajo napadi na civiliste in konča nasilje med različnimi etničnimi in političnimi skupinami," je dejal Kerry.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.