V Severnem Jadranu so se pojavili tako imenovani plenilski organizmi, ki so zelo podobni meduzam. Gre za zelo invazivno vrsto, ki je povzročila že veliko škode v Črnem morju, saj je uničila velik del morske populacije. Latinsko ime teh za človeka nenevarnih organizmov za ekosistem pa zelo nevarnih, je Mnemiopsis leidyi, biologi z Morskega inštituta v Dubrovniku pa opozarjajo, da jih je že več kopalcev, potapljačev in ribičev opozorilo, da so nevarnega plenilca opazili ob jadranski obali.

Rebrača, kot jo imenujejo, je sorodnik meduze in je zelo invazivna živalska vrsta. Hrvaški strokovnjaki za morske organizme so že napovedali, da bodo pozorno spremljali, ali gre res za nevarno Mnemiopsis leidyi in predvsem kako številčna je populacija v Jadranu, saj bi lahko močno zdesetkala morski živelj v našem morju. Črno morje si namreč po invaziji rebrač še ni povsem opomoglo.
Mnemiopsis leidyi ni avtohtona vrsta v Jadranskem morju, so jo pa leta 2005 že opazili v Tržaškem zalivu. Za njeno pojavljanje je najpogosteje kriv človek. Ker ima velik vpliv tudi na ribolov, saj je po pojavu te vrste v Črnem morju močno upadel, je znanstvenike upravičeno strah. A hrvaška strokovnjakinja za morja in oceane je za hrvaške medije dejala, da ekosistem v Jadranu ni tako zelo ranljiv kot tisti v Črnem morju, zato posledice invazije naj ne bi bile tako hude, seveda, če bo do njih sploh prišlo.
Rebrača Mnemiopsis leidyi sicer živi v morjih Severne in Južne Amerike, njen edini naravni sovražnik, ki uravnava njeno populacijo, pa je rebrača druge vrste, kot je na primer prav tako nevarna Beroe ovata.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.