Prvi del varnostnega zidu, ki je kombinacija visoke električne žice in do osem metrov visokega zidu, se razteza od arabske vasice Salem na skrajnem severu Zahodnega brega do vasice El-Kana, ki leži južno od palestinskega mesta Kalkilija. 123 kilometrov dolg objekt, ki sega več kilometrov globoko na palestinsko ozemlje, je po navedbah Izraela namenjen preprečevanju palestinskih napadov. Varnostni zid okoli Jeruzalema pa v dolžino meri 18 kilometrov.
Zid bo prizadel okoli 210.000 Palestincev

Po navedbah izraelske človekoljubne organizacije Bezelem bo zaradi gradnje varnostnega zidu neposredno prizadetih okoli 210.000 Palestincev v 68 vaseh in skupnostih na Zahodnem bregu. Zid bo od palestinskega ozemlja ločil 13 arabskih vasi, nadaljnjih 55 občin, ki ležijo vzhodno od varnostnega zidu, pa bo ločenih od njihovih kmetijskih površin. Deset judovskih naselbin na Zahodnem bregu pa bo z zidom ločenih od ostalega Zahodnega brega.
Izrael je z gradnjo varnostnega zidu začel pred letom dni, ko so palestinski napadi na izraelske cilje dosegli svoj vrhunec. Kljub množičnim palestinskim protestom in kritiki ameriškega predsednika Georgea Busha je izraelski premier Ariel Šaron v torek med obiskom v ZDA vztrajal, da bo Izrael nadaljeval s to gradnjo. Potek drugega dela varnostnega zidu sicer še ni točno določen.
Širjenje judovske naselbine na območju Gaze
Izrael je danes, nekaj ur po vrnitvi izraelskega premiera Ariela Šarona z obiska v Beli hiši, napovedal gradnjo novih hiš v največji judovski naselbini na območju Gaze Neve Dekalim. S tem je izraelska vlada povzročila razburjenje pri Palestincih in postavila pod vprašaj mednarodni časovni načrt za mir na Bližnjem vzhodu, ki med drugim zahteva zamrznitev gradnje judovskih naselbin. V omenjeni judovski naselbini na jugu območja Gaze trenutno živi okoli 2400 Izraelcev.
Glavni svetovalec palestinskega voditelja Jaserja Arafata, Nabil Abu Rudejna je najnovejšo izraelsko odločitev močno kritiziral. Kot je dejal, je izraelska vlada s tem "naredila zelo nevaren korak".
Izraelsko obrambno ministrstvo pa je pojasnilo, da je bilo 22 novih stanovanj predvidenih v prvotnem načrtu naselbine, zato njihova gradnja ne bo kršila zahtev časovnega načrta. Omenjena stanovanja naj bi bila potrebna zaradi naravne rasti naselbine.
Izrael sprejel zakon, ki bo ločil izraelsko-palestinske pare
Izraelski parlament je danes kljub protestom človekoljubnih organizacij in izraelskih Arabcev, sprejel nov zakon, po katerem Palestinci, ki se bodo poročili z izraelskimi Arabci, ne bodo mogli živeti z izraelskim partnerjem. Zakon namreč preprečuje Palestincem z Zahodnega brega in območja Gaze, ki se bodo poročili z izraelskimi Arabci, pridobitev dovoljenja za bivanje v Izraelu. Številne organizacije za varstvo človekovih pravic, prav tako kot številni izraelski Arabci, so omenjeni zakon označili za rasističnega.
Kot je povedala tiskovna predstavnica izraelskega parlamenta, je za sprejem omenjenega zakona glasovalo 53, proti pa 25 poslancev, medtem ko se je eden glasovanja vzdržal.
Po navedbah izraelske vlade je takšen zakon potreben iz varnostnih razlogov, saj naj bi Palestinci večkrat zlorabili svoja dovoljenja za bivanje za izvedbo napadov v Izraelu. Predstavnik izraelskih Arabcev Jafar Savah pa meni, da je omenjeni zakon namenjen uresničevanju neuradne politike, ki jo Izrael izvaja od septembra 2000 in v skladu s katero želi izraelska vlada vse izraelske Arabce izgnati iz države. Po novem zakonu se bodo namreč morali izraelsko-palestinski poročeni pari odločiti, ali bodo živeli ločeno ali pa se bodo preselili na palestinska ozemlja.
Sicer se je pogosto dogajalo, da se je milijonska arabska manjšina v Izraelu poročala s prebivalci palestinskih ozemelj. To je bil eden redkih načinov, da je Palestinec lahko dobil dovoljenje za bivanje v Izraelu.