Policija v Italiji je mafijskemu klanu Casalesi zasegla zemljišča, farme, apartmaje in drugo premoženje v skupni vrednosti 700 milijonov evrov. Premier Silvio Berlusconi je ta zaseg označil za največjega kadar koli. V operaciji, ki so jo imenovali Nemesis (po boginji maščevanja), je sodelovalo okoli 200 policistov, spravili pa so se na lastnino Danteja Passarellija, domnevnega voditelja Camorre, ki je umrl v nepojasnjenih okoliščinah leta 2004.
Proti Casalesiju je namreč trajal 10-letni sodni proces, ki so ga poimenovali po Spartaku – znanem uporniku iz časov rimskega imperija. Premoženje so v preiskavah zasegli že v času preiskave, a so ga morali zaradi smrti Passarellija vrniti dedičem, zdaj pa so jim ga znova zasegli. To so lahko naredili na podlagi protimafijskega zakona, ki ga je Berlusconijeva vlada sprejela leta 2008, saj dovoljuje zaseg premoženja tudi sorodnikom članov mafijskih združenj.
A glede na ocene je omenjena vsota zaseženega premoženja le pljunek v morje, vsaj kar se tiče boja proti organiziranemu kriminalu. Štiri glavna italijanska kriminalna združenja so po ocenah strokovnjakov lani s svojim delovanjem zaslužula kar 135 milijard evrov. Med ta združenja spadajo neapeljska Camorra, sicilijanska Cosa Nostra, puglijska Sacra Corona Unita in kalabrijska Ndrangheta. Slednja ima pod nadzorom velik delež svetovnega prometa z drogami.
Kar je prepovedano, je najslajše, a hkrati tudi najbolj donosno. Na primer šefi narkomanskih kartelov živijo izjemno razkošno življenje, obdani s prestižem najvišjega razreda, dobesedno se lahko kopajo v denarju in se sončijo v blišču zlata. A za kakšno ceno? Oglejte si FOTOGALERIJO racije pri mehiškem kralju drog in neverjetne zaplenjene količine denarja in zlata!
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.