Gospodarska in finančna kriza je v EU najbolj prizadela sredozemske države, med katerimi Italija ni izjema. Naša zahodna soseda je te dni zabeležila rekordno, skoraj 10-odstotno brezposelnost, kar je sicer odstotek pod evropskim povprečjem. Zaskrbljujoč pa je predvsem trend, saj je samo v zadnjem letu brez dela ostalo pol milijona ljudi.
Še slabši so obeti za mlade. Tretjina mlajših od 24 let je namreč brez služb. Mladi, tudi tisti z diplomo ali magisterijem, se morajo največkrat zadovoljiti s honorarnim delom in kratkotrajnimi službami, zato ni čudno, da si vse pogosteje želijo v tujino.
Sindikati medtem opozarjajo, da tehnična vlada premierja Maria Montija premalo stori za odpiranje novih delovnih mest. Sindikati tudi zahtevajo nižjo obdavčitev dela in lažji dostop do posojil za podjetja, ki v teh težkih časih zaposlujejo nove delavce.
Pred davčnim uradom v Bologni pa so se danes zbrale italijanske vdove, katerih možje so storili samomor zaradi zaostrenih razmer v državi. Ženske, ki so se jim pridružili tudi številni brezposelni, so skandirale imena 70 oseb, ki so si vzele življenje zaradi brezupnih finančnih razmer.
Število samomorov se je v Italiji od začetka gospodarske krize leta 2008 povečalo. Po navedbah združenja obrtnikov CGIA si je od začetka leta življenje vzelo 32 podjetnikov, največ v industrijski regiji Veneto. Tu je samomor storilo deset ljudi. Leta 2011 so v Italiji zabeležili več kot tisoč samomorov, kar je bilo 24 odstotkov več kot leta 2008.
"Nimam službe in izgubila sem moža. Bojim se, da bo država sedaj od mene zahtevala še dodatne davke," je dejala ena od zbranih vdov Tiziana Marrone. Protestnice so sicer dejale, da je njihovo zborovanje popolnoma nepolitično in strankarsko neopredeljeno, z njim pa hočejo le izraziti svojo bolečino.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.