Pri Rimu so v vasi Afile ob navzočnosti tamkajšnjega župana in predstavnika Vatikana odprli spominski center v spomin zloglasnemu obrambnemu ministru v vladi Benita Mussolinija Rodolfu Grazianiju. Bil je vojaški poveljnik italijanskim enotam v Etiopiji in Libiji. Kljub temu da je mladim generacijam skoraj nepoznan, pa je med starejšimi generacijami znan tudi kot "Klavec iz Fezzana", zaradi pokola nad Libijci, ki ga je ukazal, ko je bil vojaški guverner pokrajine Cirenajka v Severni Afriki. V Etiopiji pa je italijanska vojska pod njegovim poveljevanjem nad tamkajšnjimi plemeni uporabljala strupene pline in kemično orožje.
Po kapitulaciji Italije leta 1943 ga je Mussolini imenoval za obrambnega ministra Italijanske socialne republike. Graziani je bil zaradi vojnih zločinov sicer leta 1948 obsojen na 19-letno kazen, a je bil že dve leti pozneje izpuščen, umrl pa je leta 1955.
V njegov spomin so v omenjeni vasi, ki leži nedaleč od Rima z davkoplačevalskim denarjem, postavili mavzolej in spominski park. Na to pa se je ostro odzvala italijanska levica. "Je leta 2012 mogoče dovoliti, sprejeti ali pa samo tolerirati, da fašističnemu generalu Rodolfu Grazianiju zgradimo park in muzej?" se je vprašal vodja Demokratske stranke v pokrajini Lazio Esterino Montino. Pri tem pa je s prstom pokazal na omenjene zločine v Etiopiji, ki jih je italijanska vojska zagrešila v 30. letih prejšnjega stoletja.
Župan Afileja Ercole Viri je dejal, da je spominski center nacionalno pomemben, kritike pa zavrnil kot nepomembne čenče. Na vaški spletni strani so Grazianijevo ime vpisali na seznam vaških slavnih sinov, na mavzoleju pa so vgravirali besedi "domovina" in "čast".
Spomin tudi na žrtve nacizma
Kljub temu pa v Italiji obstaja tudi drugačen obraz glede odnosa do polpretekle zgodovine. Pretekli konec tedna je namreč v majhnem mestu v Toskani potekala še ena slovesnost v spomin na 560 italijanskih moških, žensk in otrok, ki so jih pobile nemške zloglasne nacistične enote SS. Navzoč je bil tudi Martin Schulz, predsednik Evropskega parlamenta, sicer pa socialni demokrat. "Sem Nemec in jezik, ki ga govorim, je enak jeziku, ki so ga govorili tisti, ki so zagrešili ta zločin. Tega ne smem pozabiti," je dejal. Pozneje pa je na Twitterju zapisal, da je "Evropa odgovor za zločine v zadnjem stoletju, hkrati pa tudi najboljša priložnost za prihodnost".
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.