Srečanje Sergia Mattarelle in Giuseppeja Conteja se bo začelo ob 19. uri, so danes sporočili iz urada predsednika države.
Conteja sta za mandatarja vlade predlagali Gibanje pet zvezd in Liga, Mattarella pa mu je minulo sredo podelil mandat za sestavo nove vlade. Nazadnje je prišlo do razhajanj s predsednikom zaradi do Evrope kritičnega ekonomista Paola Savone, ki naj bi prevzel gospodarsko ministrstvo.
Grožnje s predčasnimi parlamentarnimi volitvami
Vodja Lige Matteo Salvini je zagrozil s predčasnimi parlamentarnimi volitvami, če nova italijanska vlada ne bo kmalu začela z delom. Po oceni opazovalcev je zastoj na pogajanjih o sestavi nove italijanske vlade pri zmagovalnih strankah očitno povzročil živčnost.
"Vladna ekipa, o kateri se pogajamo, je najboljša za spremembe v Italiji. Upam, da nam nihče ne bo postavil ovir na poti. Ali bo nova vlada v prihodnjih urah začela z delom ali bodo nove volitve. Na novih volitvah bomo dobili absolutno večino glasov," je dejal Salvini.
Liga si skupaj s populističnim Gibanjem pet zvezd prizadeva, da bi Italija dobila vlado pod vodstvom Giuseppeja Conteja.
"Znak nespoštovanja do Italijanov je, če ne dobimo vlade, ker je nekdo nezaželen v Berlinu ali Bruslju," je še dejal Salvini in se s tem odzval na nasprotovanje predsednika države Sergia Mattarrele, glede imenovanja ekonomista Savona na mesto bodočega ministra za gospodarstvo, kot je predlagala Liga.
Savona je medtem danes zanikal, da bi imel protievropska stališča. Zavzel se je sicer za "drugačno Evropo, ki bo močnejša in pravičnejša". Kot je 83-letni Savona še poudaril v današnjem sporočilu za javnost, se namerava zavzeti tudi za okrepitev pristojnosti Evropske centralne banke, s čimer naj bi prispevali k večji valutni stabilnosti in realni gospodarski rasti EU.
Potrpežljivost izgublja tudi vodja gibanja Luigi Di Maio: "Dovolj smo čakali. Ali bomo v 24 urah dobili vlado ali je sploh ne bomo. Dovolj smo čakali, sedaj je napočil čas, da delamo za interese Italijanov."
Začasni vodja italijanskih socialdemokratov Maurizo Martina je medtem posvaril pred vlado, ki bi jo sestavljala Liga in gibanje. "Iz Italije nameravata narediti drugo Madžarsko ali Poljsko. Večina Italijanov ne želi po tej poti," je za sobotno izdaja dnevnika Corriere della Sera dejal Martina.
V Italiji brez dogovora o novi vladi že rekordnih 84 dni
Dosedanji rekord je iz leta 1992, ko je takratni mandatar Giuliano Amato potreboval 83 dni, da je sestavil vlado. Leta 2013 je takratni mandatar Enrico Letta potreboval 72 dni.
Najhitrejši pri sestavljanju vlade je bil doslej bivši premier Silvio Berlusconi, ki je leta 1994 za sestavo vlade potreboval zgolj 12 dni. Takrat se je Berlusconi sicer sprva zapletel v spor s takratnim predsednikom države Oscarjem Luigijem Scalfarom, ki ni želel takratnega odvetnika Cesara Previtija imenovati za pravosodnega ministra. Popustil je Berlusconi, Previti pa je prevzel obrambno ministrstvo.
Berlusconi je vodja desno-sredinskega zavezništva med strankama Naprej Italija in Liga, ki je na zadnjih volitvah 4. marca s 36 odstotki prejelo največ glasov. Liga se je nato odločila za koalicijska pogajanja z Gibanjem pet zvezd, čemur je Berlusconi vseskozi nasprotoval.
Potem ko so mu pred kratkim ukinili prepoved opravljanja javnih funkcij, je Berlusconi izrazil pripravljenost, da bi prevzel vodenje manjšinske desno-sredinske vlade.
''Nobenega drugega kandidata ni moč primerjati z Silviom Berlusconijem," je še dejal.
Matteo Salvini na drugi strani trdi, da koalicijska pogodba vključuje številne programske točke njegove Lige in zavezništva z Berlusconijem. "Vse bomo naredili za oblikovanje vlade. V ponedeljek bomo o položaju obvestili predsednika Sergia Mattarello," pravi Salvini, ki z vodjem Gibanja pet zvezd Luigiem Di Maiom išče primernega kandidata za premierski stolček.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.