Bolgarija je začela priprave na izvedbo stresnega testa v svoji edini jedrski elektrarni Kozloduj, da bi preverila stanje v nuklearki v primeru katastrofe. Sofija se je s tem odzvala na pobudo v Evropski uniji, da bi v evropskih jedrskih elektrarnah izvedli stresne teste po nesreči v japonski jedrski elektrarni v Fukušimi 11. marca.
Kontrolo v obeh 1000-megavatnih reaktorjih v Kozloduju bodo izvedli na podlagi sedmih kriterijev, med drugim na podlagi lokacije jedrske elektrarne, nevarnosti poplav, sistema hlajenja, vrste reaktorjev in nevarnosti zaradi terorističnih napadov, je danes sporočila vlada v Sofiji.
Točen datum izvedbe stresnega testa bolgarske oblasti sicer niso sporočile, bodo pa povabili tudi strokovnjake Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), da testu prisostvujejo, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Članice Evropske unije so se minuli teden strinjale o izvedbi stresnih testov v 143 evropskih jedrskih reaktorjih, potem ko je v japonski Fukušimi po silovitem potresu in cunamiju prišlo do eksplozije in posledično težav s hlajenjem reaktorjev, prišlo pa je tudi do radioaktivnega sevanja iz nuklearke.
Kot je v Bruslju povedal evropski komisar za energijo Günther Oettinger, v EU obstaja podpora izvedbi stresnih testov za evropske jedrske elektrarne, ti testi pa bodo prostovoljni. Podrobnosti naj bi bile dorečene na sestankih v prihodnjih tednih.
V Italiji bodo zamrznili jedrski program
Italijanska vlada bo za leto dni zamrznila načrte o izgradnji jedrskih elektrarn, je danes napovedal minister za gospodarski razvoj Paolo Romani. Odločitev bo vlada potrdila na sredini seji.
Romani je pojasnil, da so odločitev sprejeli v luči pogovorov o jedrskih varnostnih standardih v Bruslju in da se bo moratorij nanašal na vse odločitve v zvezi z jedrskim programom, tudi na določanje lokacij.
Potem ko so mnoge evropske države po katastrofi na Japonskem napovedale prevetritev svojih jedrskih programov – Nemčija je na primer začasno ustavila sedem najstarejših jedrskih elektrarn – je Italija sprva napovedala, da jedrskih načrtov ne bo spreminjala. Odločitev Nemčije o zaprtju elektrarn so takrat v italijanski vladi pospremili z oceno, da se je nemška vlada odločila na podlagi čustev.
A javnomnenjske raziskave so že pred katastrofo na Japonskem pokazale, da skoraj 60 odstotkov Italijanov nasprotuje izgradnji jedrskih elektrarn, kar je slaba napoved za referendum o jedrskih elektrarnah, ki bo potekal v začetku poletja. Italija se je jedrskemu programu odpovedala po černobilski katastrofi sredi 80. let.
Po načrtih bi naj Italija med letoma 2014 in 2030 zgradila 13 jedrskih elektrarn in na ta način proizvedla četrtino potrebne električne energije. Kot možna lokacija za eno od elektrarn je bil predviden tudi Tržič (Monfalcone).
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.