Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je po celodnevnih posvetovanjih s parlamentarnimi strankami za mandatarja tehnične vlade Italije imenoval Maria Montija. Ta je mandatarstvo sprejel s pridržkom, saj želi najprej preveriti, ali ima v parlamentu podporo za svojo ministrsko ekipo.
Monti se je v izjavi po prejemu mandatarstva Napolitanu zahvalil za zaupanje in dejal, da nalogo prevzema z občutkom odgovornosti in v službi države, ki se je znašla v težkem položaju.
Kot prvo nalogo je napovedal finančno sanacijo države in oživitev gospodarske rasti, vendar z občutkom za socialno pravičnost. Italija mora postati jedro moči Evropske unije, ne pa biti njen šibki člen, je dejal Monti.
Napolitano je ob imenovanju Montija dejal, da mora država ponovno pridobiti zaupanje finančnih trgov, za kar bo potrebno sprejeti še dodatne protikrizne ukrepe. Zato se morajo izogniti predčasnim volitvam, tehnični vladi pa zagotoviti čim širšo podporo za nujne reformne ukrepe. To je, tako Napolitano, v interesu države.
Monti ima široko podporo
Montiju je podporo napovedal širok krog strank, vendar večinoma s pogoji. Največ upanja vanj polagajo v Demokratski stranki, ki mu napoveduje trdno podporo in ocenjujejo, da bi njegova tehnična vlada morala imeti mandat za širok spekter reform, tudi reformo volilnega sistema.
Ljudstvo svobode na drugi strani namerava Montijevo vlado podpreti le, če bo njegov program temeljil na reformnih zahtevah Evropske centralne banke (ECB) in obljubah, ki jih je Italija dala Bruslju. Podporo so pripravljeni tudi v vsakem trenutku umakniti.
Sekretar Ljudstva svobode Angelino Alfano je po pogovoru z Napolitanom dejal, da bodo podprli le tehnično vlado, v kateri ne bo ministrov, ki bi bili militantno nastrojeni proti Silviu Berlusconiju.
Montijevo vlado nameravata podpreti tudi tako imenovani Tretji pol in leva stranka Italija vrednot, ki pa sprva želi videti program in ekipo nove vlade. Da Montijeve vlade ne bodo podprli, so napovedali v Severni ligi, ki se umika v opozicijo.
Kdo je Mario Monti?
68-letni Monti, sicer profesor ekonomije na milanski univerzi Bocconi, velja za prepričanega Evropejca. Med letoma 1994 in 2004 je bil evropski komisar, sprva pristojen za notranji trg, pozneje pa za konkurenčnost. Mediji ga opisujejo kot hladnega, mirnega in zbranega politika, s čimer predstavlja popolno nasprotje s škandali povezanega Berlusconija.
Pot za odstop Berlusconija in imenovanje tehnične vlade se je odprla, ko je poslanska zbornica v soboto podprla varčevalne ukrepe za spodbujanje gospodarske rasti, ki jih je Italija obljubila EU. Berlusconi je bil namreč prisiljen v odstop zaradi vse slabšega položaja italijanskih javnih financ, odstop pa je vezal na sprejetje varčevalnih ukrepov. In samo dan po odstopu je Berlusconi že napovedal svojo politično vrnitev.
Z ukrepi želi Italija poslati signal mednarodnim finančnim trgom, da je pripravljena ukrepati proti naraščajočemu javnemu dolgu in uravnotežiti proračun do leta 2013. Po zadnjih ocenah sicer zgolj s tem paketom ne bo dosegla ciljev, zato je pričakovati dodatne ukrepe, ko bo oblikovana nova vlada. Med še neizpolnjenimi reformnimi "priporočili" iz pisma Evropske centralne banke je predvsem reforma trga dela.
V EU pozdravili imenovanje Montija
V EU so pozdravili odločitev o imenovanju nekdanjega evropskega komisarja Maria Montija za mandatarja italijanske tehnične vlade in ocenili, da je to "spodbuden signal" odločnosti italijanskih oblasti, da premagajo trenutno krizo.
"Verjamemo, da to po hitrem sprejetju zakona za stabilnost v letu 2012 pošilja še en spodbuden signal, da so italijanske oblasti odločene premagati trenutno krizo," sta v skupni izjavi zapisala predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
Odzval se je tudi predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek, ki je poudaril, da ima Monti vse, kar je v teh kriznih časih potrebno za oblikovanje nove vlade narodne enotnosti v Italiji.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.