
V iranskem mestu Isfahan so pred slovesnostjo v spomin konec tedna umrlemu iranskemu oporečniku, ajatoli Huseinu Aliju Montazeriju, izbruhnili spopadi med policijo in oporečniki. Pri tem je bilo ranjenih več ljudi, poroča opozicijska spletna stran Rahesabz.net.
Iranske sile so obkolile mošejo, v kateri naj bi potekala žalna slovesnost, nato pa so izbruhnili spopadi med njimi in pripadniki opozicije, piše omenjena spletna stran. Policija je uporabila tudi solzivec, dodajajo. Iranska tiskovna agencija Fars pa poroča, da je bila slovesnost odpovedana, potem ko je več udeležencev začelo vzklikati slogane proti iranskemu predsedniku Mahmudu Ahmadinedžadu.
Spletna stran Parlemannews, prav tako naklonjena reformistom, pa poroča, da so najmanj 50 pristašev opozicije aretirali. Med njimi so tudi štirje novinarji.
Na spletni strani Jaras.net pa dodajajo, da spopadi potekajo tudi v Montazerijevem rojstnem mestu Nadžafabah. "Občasni spopadi so se pričeli v torek ponoči in se še vedno pojavljajo. Razmere so napete, ljudje vzklikajo protivladne slogane," piše.
Dokaz, da so v sistemu razpoke
Incidenti so še en v vrsti dokazov, da so razmere v Iranu pol leta po velikih opozicijskih protestih, s katerimi so nasprotovali ponovni izvolitvi Ahmadinedžada, še vedno napete. Tri leta po ustanovitvi je islamska republika v največji krizi doslej.
Husein Ali Montazeri

87-letni Montazeri je bil eden od snovalcev revolucije, s katero so leta 1979 z oblasti vrgli šaha Mohameda Rezo Pahlavija. Dolgo je veljal za najverjetnejšega naslednika ajatole Homeinija, ki je imel vrhovno oblast v državi. To se je spremenilo konec 80. let, ko se je z glasno kritiko masovnih eksekucij zapornikov zameril oblastem.
Od takrat je veljal za duhovnega vodjo opozicije. Več kot 20 let je bil eden najostrejših kritikov iranske zunanje in notranje politike. Bil je tudi aktiven zagovornik človekovih pravic, še posebej pravic žensk, pa tudi oster kritik sedanjega predsednika Ahmadinedžada, ki ga je po spornih junijskih predsedniških volitvah označil za diktatorja.
Montazeri je umrl v soboto zvečer na svojem domu v mestu Kom, kjer je bil v hišnem priporu. Pokopali so ga v ponedeljek v mestu Kom. Na pogrebu se je zbralo na tisoče žalujočih, spremljali pa so ga nasilni izgredi skrajnih in provladnih skupin.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.