Na posebni ceremoniji, ki so ji prisostvovali iranski in ruski predstavniki, so danes v iranskem Bušerju odprli dolgo pričakovano jedrsko elektrarno. Vanjo so namreč danes začeli natakati jedrsko gorivo, elektrike pa še ne bodo začeli takoj proizvajati.
Velika Britanija: Upoštevali smo pravico Irancev
ZDA so medtem sporočile, da ne vidijo nobene nevarnosti glede jedrske elektrarne, Velika Britanija pa je sporočila, da so vedno upoštevali pravico Irana do jedrske energije v civilne namene. "Spoštovali smo pravico Irana do razvijanja civilnega jedrskega programa. Težava pa je nenehno zavračanje Irana, da pomiri mednarodno skupnost in IAEA, da so vse njegove aktivnosti na področju plemenitenja urana miroljubne," pa je poudaril britanski državni sekretar na zunanjem ministrstvu Alistair Burt.
Predstavnik iranskih znanstvenikov Ali Akbar Salehi je dejal, da kljub vsem pritiskom in sankcijam, ki so jim jih vsilile zahodne države, sedaj lahko vidijo zagon največjega simbola iranskega jedrskega mirovnega programa.
Predstavnik ruskega državnega podjetja Rosatom Sergey Kiriyenko pa je danes dejal, da je izgradnja jedrske elektrarne lep primer, ki kaže na to, da če se neka država drži mednarodnih zakonov in si prizadeva za odprto sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), potem bi morala imeti priložnost do miroljubne uporabe te energije.
Priložnost za energetsko oskrbo
Iranci, ki v zagonu jedrske elektrarne vidijo priložnost za energetsko samooskrbo – iranske oblasti vztrajajo, da je edini namen proizvodnja elektrike – danes odprtje proslavljajo po vsej državi, poročajo tuji mediji. Iranske oblasti namreč današnji zagon elektrarne promovirajo kot zmago islamske republike nad nasprotniki.
Hkrati pa bo v Bušer usmerjene veliko mednarodne pozornosti, saj Zahod uradnemu Teheranu ne verjame povsem in dvomi o miroljubni naravi bogatenja urana. Zaradi tega je varnostni svet Združenih narodov proti Iranu že štirikrat uvedel različne sankcije. Strah jih je namreč, da Iran na skrivaj gradi jedrsko orožje.
Vendar pa je pri tem pomembno vedeti, da je stopnja obogatenosti urana za pridobivanje električne energije bistveno manjša kot tista za izdelavo jedrskega orožja. Uran, ki ga uporabljajo v Bušerju, je obogaten do 3,5 odstotka, za orožje pa bi moral biti obogaten na 90 odstotkov.
Uran za Bušer sicer dobavlja Rusija, čeprav tudi Iran sam izvaja bogatenje urana do stopnje, potrebne za elektrarno. Je pa Iran začel izvajati tudi poskusni projekt bogatenja urana do višje stopnje, da bi bil uporaben tudi za medicinske namene. Vendar gre tudi v tem primeru le za do 20-odstotno obogatenost. Vendar pa je prav ta poskusni program sprožil paniko v ZDA in Izraelu.
Jedrski objekt v Bušerju so sicer gradili kar 35 let, saj je bil vedno znova predmet odlogov del in zamud pri gradnji. Zaradi tega naj bi bila pravzaprav že ob odprtju zastarel model. Vendar pa kljub današnjemu odprtju elektrarna še ne bo začela proizvajati elektrike, s tem naj bi začeli čez približno mesec dni.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.