
V Teheranu je potekalo vrhunsko srečanje držav ob Kaspijskem morju. Ruski predsednik Vladimir Putin se je ob začetku vrha zavzel za "uravnoteženo" rešitev pravnega statusa Kaspijskega morja. "Moramo najti uravnoteženo rešitev za vse strani in potegniti najboljše iz statusa quo Kaspijskega morja, še preden bomo dosegli dogovor o pravnem statusu," je dejal Putin.
"Zgraditi moramo zaupanje za to, da bi rešili pomembna vprašanja in da ne bi niti pomislili na zatekanje k sili drug proti drugemu na območju Kaspijskega morja ali dovolili drugim državam, da bi se okoristile z našimi ozemlji," je poudaril ruski predsednik. "Skupno razumevanje in uporaba Kaspijskega morja in njegove nafte, plina in bioloških virov ne glede na državne meje bosta v dobro vseh obalnih držav," je še dejal.
Na vrhu v Teheranu so sodelovali voditelji Irana, Azerbajdžana, Kazahstana, Rusije in Turkmenistana, ki so si prizadevali za dogovor o pravnem statusu Kaspijskega morja po razpadu Sovjetske zveze leta 1991.

Gostitelj vrha, iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, se je v svojem govoru zavzel za sodelovanje držav ob Kaspijskem morju v prizadevanjih za regionalni in mednarodni mir. "Sodelovanje naših držav ne bo koristno samo za našo regijo, temveč tudi za svetovni mir," je dejal. Poudaril je, da morajo države ob največjem jezeru na svetu najti primeren okvir za nadaljevanje mirnega sobivanja, od katerega bodo imele koristi vse strani.
Voditelji držav so ob koncu vrha podpisali sklepno izjavo, v kateri so se dogovorili, da ne bodo nikoli dovolili uporabe svojega ozemlja za napad na eno od držav ob Kaspijskem morju. "Strani poudarjajo, da v nobenem primeru ne bodo dovolile uporabe svojega ozemlja tretji državi za napad ali kakšne drugačne vojaške dejavnosti proti eni od podpisnic," piše v izjavi. Besedilo tudi podpira pravico držav podpisnic sporazuma o neširjenju jedrskega orožja do raziskav, pridobivanja in uporabe jedrske energije v miroljubne namene brez diskriminacije ter v okviru tega sporazuma in mehanizmov Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).
Putin je v islamsko republiko pripotoval kljub opozorilom ruske obveščevalne službe, da naj bi samomorilski napadalci v Teheranu nanj pripravljali atentat. Putin se za opozorila ni zmenil, iransko zunanje ministrstvo pa je poročila o pripravah na atentat označilo za dezinformacije, s katerimi želijo nasprotniki pokvariti dobre odnose med Iranom in Rusijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.