Tujina

V Iraku že več kot tisoč mrtvih

Bagdad/Washington/New York, 26. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Med silovitimi letalskimi napadi na Bagdad, ki so jih ameriško-britanske sile izvedle kljub močnemu peščenemu viharju, sta dve raketi zadeli tržnico. Pri tem je bilo ubitih 14 ljudi. Koalicijske sile so napadale tudi sever Iraka, hkrati pa so se na več mestih nadaljevali kopenski spopadi.

Nakupovalno središče v Bagdadu sta zadeli dve raketi (Foto: Reuters)
Nakupovalno središče v Bagdadu sta zadeli dve raketi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nad Bagdadom se je nadaljevalo bombardiranje, ki je bilo še posebej ostro popoldne. Po navedbah dopisnika arabske televizije Al Džazira naj bi bilo najbolj silovito od začetka vojne, tarča bombardiranja pa naj bi bilo predvsem predmestje Bagdada, kjer je bilo slišati močne eksplozije. Okoli Bagdada pa naj bi za obrambo petmilijonskega mesta položaje zavzela t.i. divizija Medina, elitna enota iraške republikanske garde.

Ameriško vojaško letalstvo je v noči na sredo in v sredo zračne napade nadaljevalo tudi na severu Iraka, predvsem na mesti Mosul in Kirkuk, v iraški del Kurdistana pa naj bi prispeli novi pripadniki ameriških specialnih enot.

Upor proti iraškemu režimu?

Ameriško-britanske koalicijske sile so v iraški prestolnici kljub močnemu peščenemu viharju začele nov val silovitih letalskih napadov
Ameriško-britanske koalicijske sile so v iraški prestolnici kljub močnemu peščenemu viharju začele nov val silovitih letalskih napadov FOTO: Reuters

Iz mesta Basra na jugu Iraka prihaja vse več poročil o uporu prebivalcev proti iraškemu režimu. Britanski obrambni minister Geoff Hoon je potrdil, da je v torek prišlo do upora. "Prav gotovo so bili nemiri. Tamkajšnje prebivalstvo se je postavilo proti režimu," je dejal minister, ki je ob tem še povedal, da so iraške vladne enote obstreljevale civilno prebivalstvo. "Če se to še vedno dogaja, ni jasno. V tem trenutku so razmere nejasne," je dejal. Irak je te navedbe zanikal, novinar katarske televizije Al Džazira, ki se trenutno nahaja v Basri, pa je zatrdil, da so razmere v mestu mirne in da ni prišlo do nikakršnega upora.

Basri medtem zaradi pomanjkanja vode in elektrike grozi humanitarna katastrofa, Rdeči križ pa koalicijske sile poziva, naj mu omogočijo dostavo pomoči. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v Bruslju izrazil zaskrbljenost nad poslabšanjem humanitarnega položaja v Iraku, pri tem pa dodal, da komisija dela "vse, kar je v njeni moči," da bi civilnemu prebivalstvu čimprej dostavila pomoč.

V mesto Um Kasr pa je davi prispel iz Kuvajta konvoj sedmih tovornjakov pomoči za tamkajšnje prebivalce. Iraški minister za informiranje je sicer zanikal novice, da so Američani prevzeli nadzor nad tem pristaniškim mestom.

Američani v Nasiriji zajeli 170 Iračanov

Visoki ameriški in britanski predstavniki se bojijo, da se namerava Husein zateči tudi k uporabi kemičnega orožja. To naj bi med drugim dokazovale najdbe zaščitnih sredstev na položajih iraške vojske.

Ameriški marinci so prevzeli nadzor nad bolnišnico v Nasiriji na jugu Iraka, od koder naj bi jih napadali Iračani. V boju je bilo ranjenih več kot 500 oseb, uničenih pa je tudi okoli 200 hiš. Pri tem so Američani zajeli 170 neoboroženih Iračanov, ki so bili, po njihovem mnenju, v civilne obleke preoblečeni borci. V bolnišnici so našli več kot 200 kosov orožja, zaloge streliva, iraške vojaške uniforme ter več kot 3000 kombinezonov in mask za zaščito pred kemičnim in biološkim orožjem. Kemičnega orožja niso našli.

Proti položajem ameriških marincev v osrednjem Iraku se sicer v okolici Nasirije premika velik kontingent iraške elitne republikanske garde, vključno s tisoč vozili. Iraške sile naj bi krenile južno od Bagdada po poti, s katero se želijo izogniti napredujočim ameriškim silam in priti do omenjenih marincev.

Ameriški vojaki pa so v spopadih vzhodno od mesta Nadžaf, le okoli 150 kilometrov od Bagdada, po trditvah poveljstva ameriških oboroženih sil, ubili najmanj 500 iraških vojakov. Ni pa znano, ali je šlo za pripadnike iraške redne vojske ali republikanske garde.

Podatki o žrtvah zelo nezanesljivi

Američani trdijo, da so doslej zajeli že štiri tisoč Iračanov, kar je sicer veliko, vendar daleč od množičnih predaj, ki so jih pričakovali pred vojno. Zaenkrat tudi še ni točnih podatkov o številu mrtvih Iračanov. Mednarodni Rdeči križ je sporočil, da je zaradi zračnih napadov v Bagdadu, od nedelje umrlo 14 ljudi, 110 pa jih je bilo poškodovanih. Iraški vladni viri trdijo, da je doslej umrlo že 194 civilistov. V bojih v okolici mesta Nadžaf v osrednjem Iraku naj bi bilo bilo ubitih okoli 650 Iračanov, Američani naj bi imeli doslej 20 mrtvih in 14 pogrešanih vojakov, Britanci pa 20 mrtvih.

Bush: Dober napredek - vojna še ni končana

George Bush med obiskom letalskega oporišča MacDill na Floridi
George Bush med obiskom letalskega oporišča MacDill na Floridi FOTO: Reuters

"Ameriško-britanske sile so v Iraku dosegle dober napredek, vendar pa vojna še ni končana," je poudaril ameriški predsednik George Bush med obiskom letalskega oporišča MacDill na Floridi. Kot je posvaril, je položaj z bližanjem enot Bagdadu vse bolj nevaren. Kljub temu je izid gotov. "Zmagali bomo!" je zatrdil Bush. "Vsak dan se bližamo svojemu cilju," je še dodal ameriški predsednik, pri tem pa zatrdil, da iraški voditelj Sadam Husein vsak dan bolj izgublja nadzor nad Irakom.

Bush je v oporišču, sedežu ameriškega centralnega poveljstva, tudi pohvalil prizadevanja ameriških vojakov v boju proti "brezobzirnemu sovražniku" v Iraku. "Videli smo njihovo drznost proti brezobzirnemu sovražniku in njihovo dostojnost proti zatiranemu narodu. Milijoni Američanov so ponosni na svojo vojsko in tudi jaz sem. Počaščen sem, da sem vrhovni poveljnik," je povedal Bush, obkrožen z več deset vojaki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10