Bagdad je danes spet pretresel samomorilski napad. Napadalec je na jugu Bagdada z avtomobilom zapeljal v cisterno za gorivo. Umrlo je najmanj deset ljudi, 21 pa je ranjenih.
Premier obsoja napad

V sredo je bil v Iraku najbolj krvav dan, odkar so v državo vkorakale koalicijske sile pod vodstvom ameriške vojske. Iraški premier Nouri Maliki je storilce ocenil za „Satanove vojake“ ter ukazal aretacijo komandirja vojske zadolženega za varnost na področju Sadrije, kjer je v eksploziji avtomobila bombe na tržnici, umrlo okoli 140 ljudi.

Napada sta se zgodila le malo po tem, ko je premier dejal, da bodo iraške sile do konca leta prevzele nadzor nad varnostjo v celi državi. „Ta grozljivi napad ni delal razlik ne med starimi in mladimi, ne med moškimi in ženskami,“ je še rekel Maliki ter dodal, da je dogodek vse spomnil na Sadamov diktatorski režim in masakre ter genocid, ki so ga oblasti takrat izvajale.
Ameriški obrambni minister Robert Gates, ki je danes nenapovedano obiskal Bagdad, je napade označil za „grozljivo stvar“, vendar opozoril, da uporniki na ta način ne bodo uničili načrte za večjo varnost v državi.
Gates v Iraku
Ameriški obrambni minister Robert Gates je nenapovedano prispel v Irak, kjer je obiskal ameriške vojake v nekdanjem središču sunitskih upornikov v mestu Faludža. Gates se naj bi tudi srečal z iraškimi političnimi in vojaškimi voditelji. Pred tem je bil v okviru turneje po Bližnjem vzhodu na obisku v Izraelu, kjer se je srečal z izraelskim premierom Ehudom Olmertom in zunanjo ministrico Cipi Livni. Gates je novinarjem na letališču v Izraelu, tik pred poletom proti Bagdadu dejal, da bo iraškim voditeljem povedal, da ameriško potrpljenje ni brezmejno. Kot je dejal, je razprava v Washingtonu o financiranju ameriške vojaške prisotnosti v Iraku jasno pokazala, da tako vlada, kot ljudje, izgubljajo potrpljenje.
"Rad bi videl hitrejši napredek," je dejal Gates in dodal, da bi politična sprava voditeljev in zakonodaja o delitvi dohodkov od prodaje nafte gotovo "dala znak, da so voditelji začeli sodelovati". S tem bi se po njegovem mnenju ustvarilo okoliščine v katerih bi se vsakdanje nasilje lahko zmanjšalo.
V bombnem napadu v bagdadski četrti Sadrija, kjer živijo pretežno šiiti, je v sredo okoli 16. ure po lokalnem času eksplodiral avtomobil bomba, ki je bil parkiran v bližini tržnice, kjer se je nahajalo veliko delavcev in kupcev. Po zadnjih podatkih je samo tam umrlo skoraj 140 ljudi.
Pred dvema mesecema je bila prav ta tržnica že tarča hudega samomorilskega napada, v katerem je umrlo več kot 130 ljudi.

Po eksploziji je ogenj zajel več avtomobilov in minibusov, ki so bili parkirani ob tržnici. Veliko ljudi je zato utrpelo hude opekline, ki so bile za nekatere tudi usodne. Med žrtvami so bili tudi otroci in ženske.
Slabo uro pred eksplozijo na tržnici pa se je pred policijsko nadzorno točko v Sadr Cityju razstrelil samomorilec. Ob tem je ubil še 25 ljudi. V ločenih napadih, ki so se v sredo godili po Bagdadu, je umrlo še najmanj 13 oseb.
Iračani, predvsem prebivalci Bagdada, so se sicer že 'navadili', da so eksplozije in streljanje sestavni del vsakdanjika. Kljub vsemu pa je bil včerajšnji dan nekaj najhujšega doslej.

KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.