
Iraški uporniki so v svetem iraškem mestu Nadžaf med silovitimi spopadi z ameriškimi marinci sestrelili helikopter ameriške vojske. Po informacijah ameriške vojske sta se ranila dva vojaka na krovu, ostale informacije pa še niso znane. Bolnišnico v Nadžafu je davi zadelo pet raket. Pri tem je bil ubit zdravnik, štirje uslužbenci pa so huje ranjeni. Spopadi so nadaljevanje nočnih bojev, ko so privrženci skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra napadli dve policijski postaji v Nadžafu.
Po informacijah ameriške vojske se je nad policijsko postajo zgrnilo precejšnje število napadalcev, za katere predvidevajo, da so al Sadrovi privrženci. V desantu, ki so ga izvedli ob 3. uri zjutraj po lokalnem času, naj bi uporabljali težko strelno orožje, ročne granate in ročne pištole. "Iraške varnostne sile so se v obrambi postaje hitro pridružile policistom in jo tudi uspele ubraniti. Po prihodu ameriških marincev, so se člani milic Mahdijeve vojske umaknile," je povedal vojaški vir. V noči na četrtek so bili tako ubiti trije ljudje, ranjenih pa sedem.
V eksploziji avtomobila devet mrtvih
Avtomobil bomba je eksplodiral v kraju Mahavilu, 75 kilometrov južno od Bagdada. Po podatkih policije naj bi devet ljudi, pet policistov in štirje napadalci, ranjenih pa je 21 ljudi.

Pred eksplozijo avtomobila bombe v Mahavilu so oboroženi neznanci iz belega avtomobila streljali na policiste pred policijsko postajo, ko so policisti odgovorili na strele, pa so zbežali. Nato je pred policijsko postajo prišel manjši avtobus, v katerem je bil samomorilski napadalec, in se razstrelil.
Sile koalicije proti popuščanju ugrabiteljem

Washington je v sredo sporočil, da je z 31 članicami koalicijskih sil, katerih vojaki so nameščeni v Iraku, sprejel skupno besedilo, v katerem izražajo odločenost v boju proti terorizmu, še posebej proti ugrabiteljem. V besedilu koalicijskih sil v Iraku, ki naj bi v prihodnjih dneh predstavili v državah članicah koalicije, med drugim priporočajo odločno zavračanje pogajanj z ugrabitelji. Kot člani večnacionalnih sil v Iraku smo enotni v volji, da ne bomo popuščali teroristom, niti podlegli njihovim grožnjam, piše v besedilu, ki ga je predstavil tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher. Zavezujemo se, da bodo vsi teroristični napadalci na naše državljane in vojake privedeni pred sodišča, še piše v dokumentu, ki mora biti še uradno potrjen.
Filipini vrgli puške v kot, ostali še razmišljajo
Filipini so po grožnjah s smrtjo filipinskemu vozniku tovornjaka julija iz Iraka umaknili svojo enoto. Po julijskih navedbah časnika Washington Post naj bi poleg tega štiri članice koalicije – Tajska, Norveška, Nova Zelandija, Estonija – kmalu umaknile svoje enote iz Iraka, šest držav – Ukrajina, Južna Koreja, Avstralija, Gruzija, Azerbajdžan, Albanija – pa naj bi enote v Iraku okrepilo.
Ubit brat ustanovitelja Ansar al Islama
V spopadih med iraško policijo in iraškimi uporniki v sredo v Mosulu na severu Iraka naj bi bil ubit brat ustanovitelja skrajne iraške kurdske stranke Ansar al Islam, mule Krekarja. "Haled Sido, brat mule Krekarja, je bil ubit med spopadi v četrti Jarmuk," je dodal tiskovni predstavnik. Pojasnil je še, da so v avtomobilu Haleda Sida našli orožje in črno zastavo z napisom: Ni drugega boga kot Alah in Mohamed je njegov prerok.

Mula Krekar, ki od leta 1991 živi na Norveškem, je trenutno predmet preiskave norveške policije, ki ga obtožuje vrste zločinov, med drugim načrtovanja atentatov na rivalske kurdske voditelje v Iraku in financiranja terorističnih dejavnosti. Jordansko sodišče pa ga je sredi junija v odsotnosti obsodilo na 15 let prisilnega dela. Mula Krekar je decembra 2001 ustanovil skrajno islamistično organizacijo Ansar al Islam, ki je na ameriškem seznamu terorističnih organizacij in naj bi bila odgovorna za več napadov v Iraku. Sam sicer trdi, da od maja 2002 ni več vodja te organizacije.
Al Javer proti muslimanskim enotam kot zamenjavi koalicijskih

Potem ko je savdski zunanji minister, princ Saud al Fajsal v nedeljo pojasnil, da naj bi muslimanske sile prišle v Irak le kot zamenjava za koalicijske sile, je iraški predsednik Gazi al Javer ocenil, da je takšen predlog nesprejemljiv. Po mnenju predsednika nima smisla zamenjati mednarodnih koalicijskih sil, saj Irak potrebuje izkušnje enot, ki so že na terenu. "To ni logično. Le zakaj bi v državi namestili enote kot alternativo za druge enote?" se je vprašal al Javer.
Številne arabske in muslimanske države so sicer nakazale, da so pripravljene biti bolj aktivne v Iraku, a le pod okriljem Združenih narodov in ne ZDA. Bojijo se namreč, da bo morebitna napotitev vojakov v Irak razburila njihove državljane, od katerih jih ima večina slabo mnenje o ZDA in začasni iraški vladi, ki jo podpira Washington.