
Iraški parlament je v soboto izglasoval prepoved kakršne koli prodaje, uvoza in proizvodnje alkohola. Ob tem je pričakovati jezo nekaterih manjšin, a obenem bodo z ukrepom ugodili nekaterim vplivnim verskim strankam.
Zagovorniki prepovedi trdijo, da je ta skladna z ustavo, ki prepoveduje kakršen koli zakon, ki bi nasprotoval islamu. Nekateri nasprotniki prepovedi pa menijo, da s sprejetjem te zakonodaje obenem kršijo ustavo, ki zagotavlja tradicijo verskih manjšin.
Prepoved je sicer del zakona o občinah in je nasprotnike zasačila nepripravljene, je povedal poslanec iraškega parlamenta. "Danes je bil sprejet zakon in 14. člen zakona prepoveduje uvoz, proizvodnjo in prodajo vseh vrst alkohola," je dejal poslanec Jonadam Kana, ki je sicer napovedal pritožbo proti zakonu na zveznem sodišču. Kršitev zakona predvideva globo v višini od 8000 dolarjev (7300 evrov) do 20.000 dolarjev (18.300 evrov).
Alkohol je sicer v iraških restavracijah in hotelih redko na voljo, a njegova raba je dokaj razširjena, še posebej v Bagdadu, kjer je mogoče najti številne manjše trgovine, kjer prodajajo alkohol. V Iraku tudi proizvajajo alkoholne pijače, od piva Farida do janeževega žganja Asrija arak.
V afganistanu močno narasla proizvodnja opija
V Afganistanu pa je medtem narasla prozivodnja opija in sicer v primerjavi z minulim letom kar za 43 odstotkov na 4800 ton, kažejo uradni podatki Urada Združenih narodov za boj proti drogam in kriminalu (UNODC).
Povečala se je tudi površina gojenja maka, iz katerega med drugim pridobivajo opij. Letos je bil v Afganistanu zasajen na 201.000 hektarjih, kar pomeni porast za 10 odstotkov v primerjavi z letom 2015.

Kot je objavil UNODC, je poleg širitve površin za pridelavo maka k dvigu proizvodnje opija prispeval tudi občuten upad prizadevanj za izkoreninjenje pridelave maka.
Med zadnjo kampanjo za izkoreninjenje pridelave maka je umrlo osem ljudi, sedem je bilo ranjenih, še navaja UNODC. Lani je umrlo pet ljudi in bilo ranjenih 18.
Medtem ko se afganistanske sile borijo proti vse upornim talibanom, v državi narašča negotovost, ekipe za izkoreninjenje pridelave maka pa težje pridejo do polj.
Glavna afganistanska provinca za pridelavo opija ostaja Helmand, kjer beležijo skoraj polovico celotne proizvodnje v državi. Mnoge predele te obkoljene province na jugu Afganistana že nadzirajo talibani, zaradi česar je tam skorajda nemogoče izvesti izkoreninjenje pridelave maka.
Strokovnjaki so vse bolj zaskrbljeni tudi zato, ker se lahko uporniki okoristijo s prihodki od donosne industrije opija.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.