Tujina

V Iraku konec črpanja nafte

Nadžaf/Washington/Aman/Sofija, 10. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zaradi vse slabših varnostnih razmer v Nadžafu so se večnacionalne sile odločile predati nadzor nad dvema provincama ameriški vojski.

Pripadniki milice Mahdijeve vojske (foto: Reuters)
Pripadniki milice Mahdijeve vojske (foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Nadžafu se že šesti dan zapored nadaljujejo siloviti spopadi med uporniki šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra in iraškimi policisti, ki jih podpirajo tudi ameriški tanki. Srditi boji naj bi trenutno potekali predvsem okoli mestnega pokopališča. V spopadih z uporniki v Basri na jugu Iraka je bil v ponedeljek ubit britanski vojak, nekaj britanskih vojakov pa je ranjenih. Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je pozval vse udeležene v spopade v Nadžafu, naj si prizadevajo za premirje in najdejo mirno rešitev nastalega položaja.

Ameriška vojska je iraške civiliste pozvala, naj nemudoma zapustijo območje spopadov v Nadžafu in pozvala šiitsko milico, naj položi orožje.

Kot je povedal tiskovni predstavnik ZN Fred Eckhard, je Annan zelo zaskrbljen nad dogajanjem v Nadžafu, kjer je bilo po podatkih ameriške vojske ubitih že več kot 360 šiitskih skrajnežev, štirje ameriški vojaki in štirje pripadniki iraške nacionalne garde. Eckhard je ob tem izpostavil še številne žrtve med civilisti, o katerih pa ni točnih podatkov. Kot je v sporočilu za javnost pojasnila poljska vojska, bodo ameriški marinci od ponedeljka naprej uradno nadzirali provinci Nadžaf in Kadisija. Marinci so sicer v praksi že nadzirali ti dve provinci, odkar je Španija spomladi umaknila svojih 1300 vojakov s tega območja. Večnacionalne sile pa bodo še naprej imele pod nadzorom province Babil, Karbala in Vasit.

Rafinerija nafte v Bsari (foto: Reuters)
Rafinerija nafte v Bsari (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na jugu Iraka konec črpanja nafte

Šiitsko nasilje vpliva tudi na proizvodnjo nafte. Irak je namreč po navedbah neimenovanega predstavnika družbe South Oil Company v ponedeljek prenehal črpati nafto na južnih naftnih poljih.

Goreče vozilo britanske vojske
Goreče vozilo britanske vojske FOTO: Reuters

Kot razlog za to je navedel grožnje al Sadrovih milic, da bodo napadle naftno infrastrukturo v Basri na jugu Iraka. Skozi pristanišče v Basri pretovorijo okoli 1,8 milijona sodčkov nafte na dan, kar predstavlja 90 odstotkov vsega iraškega izvoza. Britanska vojska, ki nadzira Basro, navedb o prekinitvi črpanja ni potrdila.

Uporniki izpustili jordanskega upornika

Jordanska voznika tovornjaka, ki so ju 26. julija v Iraku ugrabili skrajneži, sta spet na prostosti. Kot je povedal neimenovani jordanski predstavnik, so ugrabitelji dvojico izpustili v ponedeljek v Bagdadu, sedaj pa se oba nahajata v jordanski bolnišnici v Faludži. Ostale podrobnosti niso znane. Jordanca Fajez Saad al Advan in Ahmad Salameh Husein sta delala za jordansko podjetje Daud and Partners. To je pred dnevi napovedalo, da bo prekinilo svoje aktivnosti v Iraku, da bi tako doseglo izpustitev dvojice talcev.

Pripadniki al Sadra v svetem mestu Nadžaf (foto: Reuters)
Pripadniki al Sadra v svetem mestu Nadžaf (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Bolgarski radio, ki se je skliceval na dobro informirane vire, je medtem poročal, da je bil v Iraku obglavljen tudi drugi bolgarski talec. Analiza DNK je namreč pokazala, da truplo, ki so ga julija našli v Iraku, pripada bolgarskemu vozniku tovornjaka, ki je prišel v roke ugrabiteljem.

Skrajna islamska skupina Jordanca Abuja Musaba al Zarkavija pa je na svoji spletni strani objavila videoposnetek domnevnega obglavljenja nekega drugega bolgarskega talca. "To je opozorilo partnerjem ameriškega predsednika Georgea Busha in vsem njegovim sodelavcem znotraj in izven Iraka," je v sporočilu navedla skupina Tavhid in Džihad. Strokovnjaki bolgarskega zunanjega ministrstva sicer "zaradi zelo slabe kvalitete posnetka" niso mogli ugotoviti identitete obglavljenega moškega.

Po al Sadrovih besedah gre za častno obrambo svetih mest (foto: Reuters)
Po al Sadrovih besedah gre za častno obrambo svetih mest (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kratkotrajna prekinitev spopadov

Milice skrajnega šiitskega voditelja Moktade al Sadra, ki se v šiitskem svetem mestu Nadžaf že pet dni spopadajo z iraško policijo in ameriško vojsko, so v ponedeljek za nekaj ur prekinile spopade, da bi lahko iz mesta evakuirali ranjene, je pojasnil guverner Nadžafa Adnan al Zorfi. Vendar pa se je začasna prekinitev ognja zelo kratka, saj je bilo iz mesta spet kmalu slišati streljanje. Medtem Moktada al Sadr nadaljuje s pozivom k nadaljevanju boja, zavrnil pa je vse ukaze začasne iraške vlade, naj s svojimi milicami zapusti sveta iraška mesta. Na novinarski konferenci je al Sadr zatrdil, da se bodo milice Mahdijeve vojske upirale tudi v prihodnje in da bodo v svetem mestu Nadžaf ostali toliko časa, dokler ne prelijejo zadnej kaplje krvi. Ne gre za nikakršne ilegalne elemente ampak zgolj za častno obrambo svetih mest, je še pojasnil šiitski vodja.

Preiskava proti Čalabiju je stvar Iračanov

Ameriški zaveznik Ahmed Čalabi
Ameriški zaveznik Ahmed Čalabi FOTO: Reuters

Ameriška vlada na postopke, ki so jih proti nekdanjemu članu sveta prehodne iraške vlade in dolgoletnemu ameriškemu zavezniku Ahmedu Čalabiju sprožile iraške oblasti, gleda z distanco. Čalabijeva prihodnost je v rokah suverenega iraškega ljudstva, preiskava proti njemu pa stvar iraških oblasti, je zatrdil tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan.

Iraške oblasti so v nedeljo zaradi obtožb o ponarejanju denarja izdale nalog za aretacijo Ahmeda Čalabija. Obtožujejo ga ponarejanja starih iraških dinarjev, ki so bili umaknjeni iz obtoka po lanskem padcu režima Sadama Huseina. Za njegovim nečakom Salemom Čalabijem, sicer vodjo posebnega sodišča, ki bo sodilo Sadamu Huseinu, pa je bil izdan nalog za aretacijo zaradi suma umora generalnega direktorja finančnega ministrstva Haitema Fadhila. Bil naj bi eden od treh osumljencev umora, imeni ostalih dveh pa nista znani. Oba obtožbe zanikata.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20