Tujina

V Iraku japonski vojaki in princ Charles

Bagdad/Basra/Tikrit, 08. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Irak so prispele prve enote japonske vojske, ki bodo delovale izključno humanitarno, inšpektorji ZN pa se z Iračani dogovarjajo o volitvah.

Prvi konvoj japonske vojske v Iraku (Foto: Reuters)
Prvi konvoj japonske vojske v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Irak je iz Kuvajta prispel prvi konvoj japonskih vojakov. Gre za prvo japonsko vojaško misijo v tujini po koncu druge svetovne vojne. Japonski konvoj sestavlja 25 vozil, v katerih je okoli 80 vojakov in bo nameščen v Samavi. V tem šiitskem mestu na jugu Iraka je sicer od 19. januarja že izvidniška skupina japonske kopenske vojske.

Konvoj, ki je danes prispel v Irak, je del širšega kontingenta okoli 600 vojakov. Naloge japonskih enot bodo izključno humanitarne narave, orožje pa bodo lahko uporabili le v primeru samoobrambe.

Prvi kontingent japonske kopenske vojske, v katerem je 86 vojakov, je v Kuvajt prispel v sredo in se namestil v ameriškem oporišču Virginia 70 kilometrov od prestolnice Kuvajt. Japonski vojaki so v oporišču ostali štiri dni, da so se prilagodili na razmere, oporišče pa so zapustili danes ob 2. uri po srednjeevropskem času. Večina prvih 86 vojakov je odšla v Irak, medtem ko bodo ostali v oporišču Virginia, kjer pričakujejo še kakih 500 japonskih vojakov, preden bodo marca tudi oni odšli v Irak.

Princ Charles presenetil vojake v Iraku

Je princu doma dolgčas, ali ga resnično skrbi za moralo britanskih vojakov v Iraku? (Foto: Reuters)
Je princu doma dolgčas, ali ga resnično skrbi za moralo britanskih vojakov v Iraku? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Princ Charles se je na presenečenje mnogih pojavil na enodnevnem obisku v Iraku, kjer je skušal dvigniti moralo britanskih vojakov. V bazo britanske vojske v Iraku je priletel s helikopterjem in se rokoval z vsemi vojaki ter uradniki ameriške administracije v Iraku.

Med šest ur trajajočim poletom se je britanski princ pogovarjal z visokim iraškim uradnikom, ki ga je seznanil s političnimi in gospodarskimi problemi, ki se pojavljajo v povojnem Iraku.

Na čaj ob petih popoldne vsekakor ne gre pozabiti...
Na čaj ob petih popoldne vsekakor ne gre pozabiti... FOTO: Reuters

"Zelo lepo ga je videti, saj je prihodnji britanski kralj, hkrati pa se zdi zelo prijetna osebnost," je o Charlesu povedala Iračanka Ban al-Durani, ki je zaposlena v britanski bazi v pristaniškem mestu Basra. "Lepo je imeti prinčevo podporo, saj nam to dviga moralo našim vojakom, ki služijo v Iraku," je povedal poveljnik britanskih enot v bazi, Sandy Stuart.

Gre za prvi obisk iz britanski kraljevih vrst po letu 1932, ko se je Irak osamosvojil. Novico o Charlesovem obisku v Iraku so dovolili objaviti šele, ko je zapustil Veliko Britanijo.

Princ Charles se je srečal tudi s šiitsko in katoliško duhovščino, nato pa še z voditeljem Basre, ki je hkrati pomemben plemenski voditelj. "Pogovarjala sva se o pritožbah lokalnih prebivalcev glede plač ter o njihovih demonstracijah," je po pogovoru s princem povedal basrski vodja Morahim al-Kannan. "Povedali smo mu, da je treba v Iraku nujno izvesti volitve, sicer ne bo nikoli stabilen. Nimamo vlade, zato jo je treba čimprej izvoliti," je še povedal al-Kannan.

Charles v pogovoru z verskim dostojanstvenikom
Charles v pogovoru z verskim dostojanstvenikom FOTO: Reuters

Iraška šiitsko-muslimanska večina namreč zahteva volitve že pred določenim rokom, 30. junijem, ZDA pa zatrjujejo, da se volitev pred tem datumom enostavno ne da izvesti. "Mislimo, da princ razume naše skrbi glede prenosa oblasti v Iraku. S tem je in še bo veliko problemov, kar smo mu tudi povedali," je povedal pomembni lokalni duhovnik.

Charles, ki se je izkazal za pravega diplomata v pogovorih s predstavniki različnih cerkva, je klepetal tudi s tremi muslimankami, tradicionalno zavitih v rute. "Princu sem zatrdila, da ženske v Iraku imamo pravice ter ga zaprosila za njegovo podporo," je povedala ena od treh Charlesovih sogovornic.

Inšpektorji ZN o volitvah

Strokovnjaki naj bi ocenili, ali so razmere v Iraku zrele na takojšnje parlamentarne volitve
Strokovnjaki naj bi ocenili, ali so razmere v Iraku zrele na takojšnje parlamentarne volitve FOTO: Reuters

Inšpektorji ZN s prehodno iraško vlado razpravljajo o morebitnih volitvah. Posebni svetovalec generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, Lahdar Brahimi, ki vodi posebno skupino devetih strokovnjakov ZN v Iraku, je zatrdil, da želijo ZN iraškemu ljudstvu pomagati ponovno najti njegovo neodvisnost. Skupina, ki je v Irak prispela v soboto, naj bi v Iraku preučila možnost izvedbe volitve, še preden bodo Američani oblast v Iraku predali domačinom, kar naj bi se zgodilo 30. junija.

Skupina devetih strokovnjakov ZN se je srečala s predstavniki prehodne iraške vlade, s katerimi so se pogovarjali o možnostih takojšnjih parlamentarnih volitev, ki jih zahteva šiitska duhovščina. Tiskovni predstavnik misije ZN Ahmed Favzi pa je po triurnem srečanju s svetom prehodne iraškega vlade povedal, da "nismo tu, da bi iraškem ljudstvu vsiljevali rešitev, temveč da bi preučili izvedljivost neposrednih volitev", ki jih zahteva vplivni vodja iraških šiitov Ali al Sistani.

Kot je dejal tiskovni predstavnik prehodne vlade Hamid al-Kafaj, bodo lahko strokovnjaki ZN, ki naj bi Iraku ostali do deset dni, v Iraku obiskali vsako osebo in vsak kraj, ki ga bodo hoteli.

Ameriška vojska v streljanju ubila iraškega policista

Iraški policisti so izgubili svojega kolega
Iraški policisti so izgubili svojega kolega FOTO: Reuters

Iraška policija je sporočila, da so ameriške enote ubile uniformiranega iraškega uradnika, ki se je z dela vračal v center iraškega mesta Tikrit. Po informacijah ameriške vojske, pa so ameriški vojaki streljali zato, ker so jih napadli iraški uporniki.

Poveljnik policijskih enot v Tikritu, Osama Abdul Ghafar, je povedal, da so ameriški vojaki v soboto ob 21. uri napadli policijsko enoto in do smrti ranili enega njihovih policistov. "Ranili so tudi brata umrlega in še nekega policista. Trenutno preiskujemo zadevo, ki se sploh ne bi smela zgoditi," je povedal poveljnik.

Tiskovni predstavnik ameriške vojske Robert Cargie pa je povedal, da so vojaki 4. pehotne divizije preiskovali neko hišo v centru Tikrita, kjer naj bi se zadrževali odgovorni za nedavni bombni napad na ameriške sile. Med preiskavo naj bi na njih streljali z avtomatskim orožjem, Američani pa so odgovorili z ročnimi granatami. "Ko smo začeli z zdravstveno oskrbo poškodovanih, smo uvideli, da je ena izmed žrtev tudi iraški policist," je povedal Cargie.

Eno žrtev pa so zabeležili tudi v ameriški vojski. V eksploziji bombe, nastavljene ob rob glavne ceste v iraško prestolnico Bagdad, je umrl ameriški vojak. Nesreča se je pripetila okoli pol pete ure popoldne, gre pa že za 370. ameriško žrtev, odkar so Američani začeli z vojno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta