Severna in južna meja Makedonije bosta spričo begunske krize za begunce zaprti najmanj do konca leta, je po poročanju makedonskih medijev danes odločil makedonski parlament. Ta je do 31. decembra podaljšal izredne razmere, ki med drugim omogočajo uporabo vojske na mejah.
Izredne razmere so uvedli avgusta lani za 30 dni, nato pa so jih podaljšali do 15. junija letos. Z današnjim podaljšanjem bodo ostale v veljavi najmanj do konca leta.
Makedonski obrambni minister Zoran Jolevski je v govoru pred poslanci odločitev za podaljšanje izrednih razmer utemeljil z vse večjim številom prebežnikov, ki vstopajo v Makedonijo in jo prečkajo.
Makedonsko-grška meja je sicer za prebežnike zaprta že od konca februarja, s čimer se je zaprla tudi t.i. balkanska pot, po kateri je lani v Evropo prišlo več kot milijon migrantov in beguncev. Zaradi tega se je ob meji nakopičila množica beguncev, ki so upali na vnovično odprtje poti proti srednji in zahodni Evropi. V begunskem centru Idomeni na severu Grčije jih po podatkih nemške tiskovne agencije dpa še vedno vztraja okoli 12.000.
Težave zaradi lažnih govoric
Kot je davi poročala grška televizija Skai, sta proti begunskim centrom v notranjosti Grčije, kjer so boljše razmere kot v Idomeniju, od nedelje odpeljala le dva avtobusa z begunci.
V nedeljo so v Idomeniju izbruhnili izgredi, potem ko so se tam razširile govorice, da bo Nemčija sprejela več tisoč prosilcev za azil in da bodo v ta namen znova odprli mejo z Makedonijo, ki je zaprta že več tednov. Policija je nato migrante prek zvočnikov v arabščini in farsiju obvestila, da govorice ne držijo.
Grške oblasti so sicer v petek začele evakuacijo taborišča, sprva predvidenem za namestitev 2000 ljudi, v katerem so zaradi prenatrpanosti že dlje časa nevzdržne razmere. Prvi dan evakuacije so avtobusi iz Idomenija v bližnje begunske tabore prepeljalo okoli 400 beguncev.
Nekaj prebežnikov pa bo lahko zavetišče našlo tudi v treh hišah v Atenah, ki so jih v minulih tednih zasedli anarhisti in levičarski aktivisti. Kot danes poroča grški tabloid To Proto Tema, gre za eno stavbo v lasti univerze ter dve opuščeni zgradbi v atenski četrti Eksarhija, ki velja za središče anarhistov. Ti želijo beguncem zagotoviti trajno namestitev in jim omogočiti dostojno življenje.
V 48 urah rešili 1500 prebežnikov
V Sredozemskem morju pred obalo Libije so v zadnjih 48 urah rešili skoraj 1500 prebežnikov, je danes sporočila italijanska obalna straža, ki je usklajevala reševalne operacije. V več kot desetih reševalnih operacijah je sodelovalo več vojaških ladij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Med 730 migranti, ki so jih rešili v nedeljo, in 752, ki so jim pomagali danes, je po navedbah obalne straže veliko žensk in otrok. Skupno 1482 migrantov se je gnetlo na 12 gumijastih čolnih.
Od začetka leta je glede na podatke Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR), objavljene v četrtek, na obale Italije čez Sredozemsko morje priplulo skoraj 14.500 migrantov, kar je 42,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.