
Marsikdo si med lenobnim poležavanjem na plaži rad privošči osvežilni napitek ali prigrizek, ki ga kupi pri prodajalcu, ki se na plaži z veliko košaro, polno dobrot, sprehaja od enega do drugega obiskovalca plaže. Španci ugotavljajo, da takšni nakupi niso najboljša ideja. El Pais je namreč objavil analizo, ki bo marsikoga odvrnila od nakupa.
Na teren so se sicer že pred časom odpravili španski redarji in začeli preganjati sporne prodajalce, zoper katere so prejeli več kot 7000 prijav. Pobrali so za okoli 10.000 evrov glob, a težava s tem ni rešena. Prodajalci se še vedno sprehajajo naokoli s košarami hrane, za katero ni mogoče trditi, da je bila pripravljena v primernih pogojih, iz kakovostnih sestavin, kaj šele, da ima prodajalec za svoj posel potrebna dovoljenja.
Prav tako so prodajalci svojo "operacijo" prodaje spremenili tako, da pri sebi nimajo večjih količin denarja ali večjih zalog, ampak naročniku odnesejo zgolj en sendvič ali eno pijačo, zaradi česar jim ljudje težko dokažejo, da se ukvarjajo s poslom na črno in niso le odnesli pijače in hrane prijatelju, ki se sonči.
Siva ekonomija na španskih plažah ni omejena le na hrano in pijačo, "trgovci" prodajajo tudi sončna očala, kreme, kopalke in podobne artikle. Letos so samo junija in julija zaradi takšnega početja vložili že skoraj 13.000 prijav, lani v celem letu okoli 11.000. Pregon kršiteljev je sicer zapleten, ti so pogosto tuji državljani ali nezakoniti priseljenci, ki izginejo še pred sodnim postopkom.
A bolj kot siva ekonomija, pristojne skrbijo morebitni škodljivi vplivi hrane in pijače teh ponudnikov na zdravje ljudi. Šef agencije za javno zdravje v Barceloni Samuel Portaña meni, da morebitni škodljivi vplivi nikakor niso zanemarljivi: "Nihče ne ve, v kakšnih prostorih in s kakšnimi postopki je bila pripravljena ta hrana in pijača. Ne vemo ali so bili pri tem upoštevani predpisi za pripravo in obdelavo živil, ali so živila primerno skladiščena, kakšna je kvaliteta sestavin."

Kaj vse se lahko skriva v takšni hrani in pijači, je sicer razkrila analiza španskega El Paisa. Njihovi sodelavci so kupili nekaj takšnih izdelkov na plaži, polni turistov, ki jo imenujejo tudi "največje nakupovalno središče na črno" in jih odnesli v laboratorij MicroBac. Kupili so sangrio, mojito, samose in sendviče.
V pijači so med drugim našli sledi fekalij in prisotnost bakterije E.coli – precej nad dovoljeno mejo. Podobno je bilo s sendviči in drugimi toplimi prigrizki. Mnogi med njimi se kar cel dan ne segrevajo večkrat le v mikrovalovni pečici, ampak tudi na žgočem soncu v slabo izolirani torbi prodajalca.
V laboratoriju jih je zmotila tudi temperatura pijač. Mojito je bil segret na skoraj 16 stopinj, prodajalci v lokalih se morajo držati pravila, da ima pijača med tri in štiri stopinje.
Samose oziroma ocvrti testeni žepki so bili pri enem od prodajalcev shranjeni pri okoli 30 stopinjah Celzija, čeprav pravila pravijo, da morajo biti ohlajene na okoli 8 stopinj, če se prodajajo hladne in ne še vroče, takoj po pečenju. V laboratoriju jih je zmotila tudi uporaba neprimerne plastične embalaže.
Kljub jezi oblasti in potencialnim tveganjem za zdravje ljudi, pa so na drugi strani prodajalci prepričani, da ne počnejo ničesar narobe, in da se jih neupravičeno preganja. "Če bi bili tatovi, bi nas pustili pri miru, ker pa skušamo nekaj zaslužiti, nas preganjajo," je eden izmed njih povedal za El Pais.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.