
"V imenu kitajske vlade izražam obžalovanje zaradi morebitne škode, ki bi jo ta velika ekološka nesreča lahko povzročila ruskemu prebivalstvu," je ruskemu veleposlaniku v Pekingu Sergeju Razovu povedal kitajski zunanji minister Li Zhaoxing.
"Kitajska popolnoma razume in pripisuje velik pomen zaskrbljenosti ruske strani," je v sporočilu dodal vodja kitajske diplomacije. Kitajski premier Wen Jiabao, ki je v soboto nenapovedano obiskal mesto Harbin na severovzhodu države, ki je zaradi izlitja benzena v reko Songhua brez pitne vode, pa je obljubil preiskavo vzrokov nesreče in kaznovanje odgovornih.
Nenavadno ravnanje Pekinga
Takšno obnašanje kitajskih oblasti je skoraj brez primere in je znak prizadevanj za izboljšanje podobe Pekinga tako v očeh kitajskega ljudstva kot ključnega diplomatskega partnerja Moskve. Nesreča je namreč spravila vlado predsednika Hu Jintaa v veliko zadrego, saj si je ta za prednostno nalogo postavila popravitev škode, ki jo je okolju povzročilo 25 let hitrega gospodarskega razvoja. Številni očitajo kitajskim oblastem, da so se prepozno odzvale na nesrečo in so javnost obvestile o tem šele ta teden. Kitajsko opravičilo Rusiji so predvajali med večernimi novicami na osrednji kitajski televiziji, kar je dokaj nenavadno, saj je ta termin ponavadi rezerviran za predstavljanje pozitivnih plati kitajskih odnosov s tujino.

Madež na poti proti Rusiji
Madež strupenih snovi, ki so se 13. novembra po nesreči v kemični tovarni v kitajskem mestu Jilin izlile v reko Songhua, je prešel milijonsko mesto Harbin na severovzhodu Kitajske. 80 kilometrov dolg madež, v katerem naj bi bila vsebnost benzola in nitrobenzola stokrat višja od dovoljene, se premika proti meji z Rusijo in naj bi v prihodnjih dneh dosegel rusko mesto Habarovsk. Reka Songhua se namreč izliva v reko Amur, ki je glavni vir pitne vode za Habarovsk.

Po petih dneh spet voda
Prebivalci mesta Harbin so bili zaradi madeža, ki je mesto dosegel v četrtek, pet dni brez pitne vode. Po navedbah lokalnih predstavnikov je voda spet na voljo od 18. ure zvečer po lokalnem času (od 11. ure po srednjeevropskem). Več kot tisoč delavcev in vojakov je neprestano delalo na vodovodnem omrežju, da bi čimprej zagotovili oskrbo z vodo, je povedal predsednik vladajoče komunistične stranke v Harbinu Du Yuxin. Iz provinc Hebei, Shanxi in Ningxia so v Harbin dostavili 1200 ton aktivnega oglja za čiščenje vode, na poti so še pošiljke iz Šanghaja in Shanxija. Ministrstvo za železnice je v ta namen priskrbelo dodatne tovorne vlake.