V Hannovru na severozahodu Nemčije so po evakuaciji 50.000 ljudi danes odkrili tri neeksplodirane bombe iz druge svetovne vojne. Mestne oblasti so prek družbenega omrežja Twitter sporočile, da ene od bomb niso mogli deaktivirati ročno in da preučujejo nadaljnje korake.
Oblasti so sprva predvidevale, da bodo v mestu s pol milijona prebivalcev na petih območjih odstranili 13 neeksplodiranih bomb iz 40. let prejšnjega stoletja. A našli so tri, dve 500-kilogramski britanski bombi in eno težko eno tono.
Pri eni od najdenih bomb je vžigalnik tako poškodovan, da je ni mogoče ročno deaktivirati. Po drugi strani je nadzorovana eksplozija bomb v gosto poseljenih naseljih lahko nevarna. Tovrstna eksplozija je leta 2012 v Münchnu poškodovala zgradbe in povzročila več požarov. Kasneje jim je uspelo bombo vendarle uspelo deaktivirati, pri čemer so si pomagali z vodnim rezalnikom. Tako so s curkom iz vode in kremenovega peska odrezali vžigalnik, pri čemer eksplozivnega telesa niso preveč segreli ali pretresli.
Zaradi odstranjevanja bomb je domove zapustila desetina prebivalcev mesta, ki so se pozno popoldne že lahko začeli vračati domov.

V času evakuacije so mestne oblasti za prebivalce pripravile vrsto brezplačnih ali subvencioniranih prireditev v muzejih, gledališčih, kinodvoranah in drugod. Tisti, ki so potrebovali počitek, so lahko odšli na tri mesta, kjer jim je bilo na voljo skoraj tisoč postelj. Za tiste, ki so morali zapustiti domove, so po pisanju nemškega dnevnika Bild pripravili tudi 10.000 porcij golaža, hrano pa delijo tudi lokalne cerkvene skupine.
Zaradi evakuacije je bil v Hannovru nekaj časa moten železniški promet, saj je bila zaprta glavna železniška postaja v mestu, a promet je kasneje stekel kot običajno.
Hannover je bil v zadnjih letih druge svetovne vojne pogosto tarča bombardiranj zavezniških sil. Nemški strokovnjaki opozarjajo, da stare neeksplodirane bombe z leti zaradi razpadanja materiala postajajo vse bolj nevarne. Oblasti so zato pod pritiskom, da jih čim prej odstranijo.
Po pisanju nemškega tednika Spiegel gre za drugo največjo tovrstno akcijo v Nemčiji po drugi svetovni vojni. V Augsburgu je moralo decembra lani domove zaradi odstranjevanja bomb začasno zapustiti okoli 54.000 ljudi.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.