Na ulicah drugega največjega grškega mesta Solun se je danes zbralo več tisoč taksistov, ki so nasprotovanje spremembam glede licenciranja izražali z vzklikanjem proti vladi. Mnogo jih je s plastenkami vode tudi obmetavalo policiste, ki so varovali trgovinski sejem, kjer bo imel grški premier George Papandreu drevi letni govor o stanju gospodarstva.
Taksistom se je pridružilo okoli 1500 študentov in anarhistov, medtem ko sta zjutraj ločene proteste pripravila tudi največja sindikata v državi. Policija je pridržala vsaj 60 ljudi.
Grška vlada je, da bi dobila mednarodno denarno pomoč, sprejela ostre varčevalne ukrepe, ki med drugim predvidevajo znižanje pokojnin in plač ter zvišanje davkov in starostne meje za upokojitev.
Grški finančni minister Evangelos Venizelos je moral v petek zanikati govorice, da bo država prek tega konca tedna razglasila bankrot. Ob teh govoricah in ob novici, da je odstopil glavni ekonomist Evropske centralne banke (ECB) Jürgen Stark, je zahtevan donos na 10-letne državne obveznice poskočil do 21 odstotkov.
A Venizelos je danes znova izrazil prepričanje, da se država še lahko izvleče iz težav. "Naslednja dva meseca sta ključna za obstoj naše države. Vsak dan v teh dveh mesecih bo, kar se tiče truda, dolg kot leto," je dejal minister. Grčija mora do konca oktobra skleniti pogovore o tem, da bi zasebni upniki, ki imajo v lasti kratkoročne obveznice, te zamenjali za obveznice z daljšo ročnostjo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.