Skupina 150 anarhistov je vdrla v atensko bolnišnico, kjer je eden od protestnikov, ki je bil huje poškodovan. Ob tem so napadli tri policiste. "Vdrli so v pisarno upravitelja bolnišnice in pretepli tri policiste, ki so bili tam, da bi raziskali dogodek, v katerem je bil eden od protestnikov huje poškodovan," je pojasnil policist, ki je želel ostati anonimen. Dodal je še, da sta bila dva policista lažje poškodovana, en pa huje.
31-letni protestnik, ki je v bolnišnici, je bil poškodovan med spopadi s policijo. Kot poroča ministrstvo za zdravje, je njegovo stanje stabilno, a še vedno kritično.
Med protesti pridržali 24 izgrednikov
V Grčiji je potekala nova splošna stavka zaradi ostrih varčevalnih načrtov grške vlade, ki je ohromila življenje v državi. Zaradi stavke niso vozili vlaki in trajekti, letala pa so na tleh ostala za štiri ure. V prestolnici Atene in mestu Solun so medtem na poziv sindikatov potekali množični protesti, ki so jih ponekod spremljali nasilni izgredi.
Na ulice Aten se je tako danes podalo okoli 30.000 protestnikov. Pri tem so v bližini poslopja parlamenta izbruhnili spopadi med policijo in mladimi demonstranti, ki so vanje metali kamenje in zažigalne bombe. Policija se je odzvala s solzivcem, v nasilju pa naj bi bilo ranjenih kakih deset ljudi. Protestniki naj bi poleg tega uničevali avtobusne postaje, zažigali smetnjake in razbijali izložbena okna. Po dosedanjih podatkih so policisti pridržali 24 izgrednikov.
Okoli 8000 protestnikov se je zbralo tudi v severnem mestu Solun. Zaradi stavke je bil danes ohromljen promet, televizije in radii so predvajali vnaprej posnete oddaje, izšli niso nobeni časniki, delovale pa niso niti spletne strani z novicami. Svoja vrata so zaprle tudi banke, lekarne in muzeji.
Grčija se je lani pred finančnim zlomom rešila s posojili v vrednosti 110 milijard evrov. Grška vlada pa naj bi še ta mesec sprejela nove varčevalne ukrepe, s katerimi namerava do leta 2015 prihraniti okoli 23 milijard evrov.
Javnomnenjska raziskava, ki jo je naročila zasebna televizijska hiša Mega, je v torek pokazala, da 71 odstotkov vprašanih ne podpira vladnega soočanja z gospodarsko krizo, kar je pet odstotkov več kot februarja letos.
Bo imela Grčija težave pri vračanju posojil?
Tudi v EU v zadnjem času veliko razpravljajo o Grčiji, ki naj bi imela težave pri vračanju posojil. V EU naj bi razpravljali o možnostih nove pomoči Grčiji, o prestrukturiranju dolgov, ali pa celo o izstopu Grčije iz evroobmočja, kar pa so uradni viri tako v Grčiji kot v EU zanikali.
Der Spiegel je pisal, da naj bi se na tajnem sestanku v Luksemburgu sestali finančni ministri nekaterih držav evroobmočja, ki naj bi razpravljali tudi o tem. Vendar je vodja evroskupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker to zanikal. Kot je dejal, se o tem niso pogovarjali, te ideje pa tudi ne podpirajo. Dejal je tudi, da so finančni ministri izključili prestrukturiranje grškega dolga, čeprav o tem potekajo pogovori v nekaterih finančnih krogih.
Slovenija je od lanskega do letošnjega 6. maja Grkom že nakazala 207 milijonov evrov posojila od predvidenih 387, kolikor znaša naš prispevek pri pomoči Grčiji.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.