
Evropska varnostna strategija bi morala po besedah nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja prispevati k temu, da bo EU ponovno postala oziroma ostala partnerica ZDA.
Tema pogovorov zunanjih ministrov je bila tudi pobuda Nemčije, Francije, Belgije in Luksemburga o vzpostavitvi evropske obrambne integracije. Fischer je sicer še dejal, da je srečanje zunanjih ministrov potekalo brez prepirov, saj se vse članice EU zavzemajo za evropsko varnostno in obrambno politiko.
Drugi in zadnji dan zasedanja je bil predvsem namenjen odnosom s čezatlantsko partnerico ZDA, ki jih je zaostrila vojna v Iraku. V ospredju pogovorov naj bi bil predvsem ameriški predlog o vzpostavitvi mednarodnih sil za stabilizacijo Iraka.

Glede povojne obnove Iraka sicer soglasja držav EU ni. Večina želi v njej videti temeljno vlogo ZN, nekoliko pa od teh pogledov odstopajo tiste države, ki so v Iraku ameriške zaveznice. ZDA namreč vztrajajo, da ima pravico za povojno vlogo Iraka poskrbeti protiiraška koalicija, ZN pa bi omogočili le pomembno vlogo, npr. za zagotavljanje človekoljubne pomoči.
Neformalno zasedanje zunanjih ministrov EU sicer praviloma poteka le enkrat na pol leta, v bolj sproščenem in neuradnem vzdušju, ki naj bi vodjem diplomacij omogočalo lažjo razpravo. Medtem ko so se ministri v petek sestali na Rodosu, so danes z ladjo odpotovali na sosednji otok Kastelorizo, kjer imajo delovne pogovore kar na morju. Popoldne naj bi ministri obiskali še v Turčijo, mestece Kas, saj je Kastelorizo čisto blizu turške obale. Grčija naj bi s tem izrazila pripravljenost za zgladitev nesoglasij med državama.