Potem ko je se je v torek opoldne v Genovi zrušil 100-metrski del avtocestnega viadukta, zaradi česar je s 45 metrov višine padlo več kot 30 avtomobilov in trije tovornjaki, na stotine reševalcev in gasilcev pod ruševinami še vedno išče morebitne preživele. Njihovo število je v več kot 24 urah naraslo že na 39, po do zdaj znanih informacijah so med njimi najmanj trije otroci – stari 8, 12 in 13 let. Pri tem pa je ves čas še vedno prisotna bojazen, da bo žrtev tragičnega dogodka še več. Po uradnih podatkih je bilo v nesreči poškodovanih 16 ljudi, v okoliških bolnišnicah pa jih je 12 še vedno v kritičnem stanju.
Kdo so žrtve tragedije?
"Lahko sem šel ven ... Ne vem, kako to, da moj avto ni bil zmečkan. Vse skupaj je bilo videti kot prizor iz filma, prava apokalipsa," je trenutke čudežnega preživetja opisal Davide Capello, 33-letni nekdanji vratar nogometnega moštva Cagliari.
Njegov avtomobil je sicer padel 30 metrov pod vozišče, a se je ustavil v žepu med stebri, zaradi česar je Capello še vedno živ.
"Most se je zrušil naravnost pred mojimi očmi, še niti 20 metrov stran. Padcu sem se izognila zgolj za nekaj sekund. Čutila sem tresenje zidu in poskusila zapeljati vzvratno. Nato sem se samo spravila ven iz avtomobila in začela teči," pa je še eno zgodbo preživetja z javnostjo delila 43-letna zdravnica Valentina Galbusera.
'Italija ne pozna zdravja svojih viaduktov'
Medtem pa odgovor na vprašanje, zakaj je do nesreče sploh prišlo, še vedno ostaja zavit v meglo. Strokovna javnost je čedalje bolj enotna glede tega, da razlog ne gre pripisovati usodi, ampak neizvajanju potrebnih diagnostičnih pregledov desetletij stare avtocestne infrastrukture, ki jo je že načel zob časa. Še več, nekateri italijanski strokovnjaki glavni vzrok vidijo v dotrajanih železobetonskih kablih, na katerih je viselo cestišče. Prepričani so, da Italija ne pozna ’zdravja’ svojih 15.000 viaduktov in predorov na italijanskih avtocestah (kar 70 odstotkov jih je starih več kot 40 let). Zaradi neustreznega vzdrževanja in starosti naj bi bilo v neposredni nevarnosti še vsaj 300 viaduktov in predorov, Morandijev viadukt pa je že četrti, ki se je zrušil v zadnjih štirih letih.
Politična oblast: glavni krivec je podjetje Autostrade per l'Italia
Dan po tragediji pa so vse bolj glasni očitki političnih voditeljev, ki večinoma glavnega krivca vidijo v upravljavcu avtocest. Prometni minister Danilo Toninelli je danes puščice usmeril v podjetje Autostrade per l'Italia. "Vodstvo podjetja bi moralo v prvi vrsti odstopiti," je zapisal na Facebooku. Po njegovem družba z najdražjimmi cestninami v Evropi služi milijarde, plačuje pa davke v višini zgolj nekaj milijonov, pri tem pa ne poskrbi niti za ustrezno vzdrževanje. "Tisti, ki so to zakrivili, bodo za to plačali," pa je vnovič zatrdil ob današnjem obisku prizorišča nesreče. Svojemu ministrstvu pa je že naložil, naj začne postopke za uveljavitev pogodbe in ukinitev koncesije ter zahteva precejšnje kazni, ki lahko na podlagi določil pogodbe dosežejo 150 milijonov evrov.
"Kar se je zgodilo v Genovi, je ne le globoka rana za mesto, ampak tudi za Ligurijo in celotno Italijo," pa je dejal italijanski premier Giuseppe Conte in obljubil temeljito preiskavo, zakaj se je zrušil viadukt.
Med tistimi, ki za zrušitev tako imenovanega Morandijevega viadukta krivita družbo Autostrade per l'Italia, sta tudi notranji minister Matteo Salvini in voditelj populističnega Gibanja petih zvezd Luigi di Maio. Prvi je odgovornost za nesrečo pripisal tudi EU in njenim zahtevam glede proračunskih omejitev. Vodja evroskeptične desničarske Lige je napovedal tudi prenovo infrastrukture in zatrdil, da pri zagotavljanju varnosti ne bodo gledali na stroške.
Viadukt so sicer odprli 4. septembra 1967. Dolg je bil 1182 metrov, visok 45 metrov, naslanjal pa se je na tri betonske stebre, ki so visoki 90 metrov. Najdaljši razpon med dvema stebroma je 210 metrov. Vse od njegovega odprtja pred petimi desetletji je bil viadukt predmet razprav, tudi zato ker je bil speljan nad gosto poseljenim predelom Genove. V zadnjih letih so ga temeljito prenovili. Leta 2016 naj bi obnovili tudi porušeni del. |
Slovenski inženir Pipenbaher meni, da je možnih vzrokov za nesrečo več
Slovenski gradbeni inženir Marjan Pipenbaher zavrača možnost, da bi bilo zrušenje dela viadukta v Genovi le posledica vremenskih razmer, in hkrati vidi več možnih vzrokov za nesrečo. Verjetno je bilo posledica dotrajanosti konstrukcije, lokalne preobremenjenosti, odpovedi sidrišč poševnih zateg ter posledične porušitve pilona in dela voziščne konstrukcije, meni.
Italijansko državno tožilstvo je sicer že sinoči odprlo preiskavo proti neznanim storilcem zaradi suma povzročitve več smrti. Iz Genove pa že prihajajo ocene, da naj bi odstranitev ruševin in gradnja novega viadukta trajala najmanj tri leta.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.