Po poročanju Združenih narodov se bo danes prvič po nekaj tednih, ko so Izraelci začeli ofenzivo proti palestinskemu gibanju Hamas, v šolske klopi lahko vrnilo okoli 200 tisoč palestinskih otrok. V šolah so se zaradi izraelske ofenzive skrivali tudi mnogi civilisti, katerih hiše so bile v vojaških spopadih uničene ali poškodovane.
V Gazi je izraelsko ofenzivo preživljala tudi slovenska državljanka, ki jo je skupaj z njeno družino slovenski diplomaciji uspelo evakuirati iz porušene Gaze. Oče v Gazi živeče Slovenke je ob rešitvi dejal: ''Če jih ne bi rešili, bi se lahko končalo tudi tragično." Srečni smo, ker so ostali živi in zdravi, so bile prve besede očeta. Zadnjih nekaj tednov so se morali skrivati po kleteh. Razmere, v katerih so živeli, pa se preprosto ne da opisati, je še povedal.
Izvedeli smo, da gre za štiričlansko družino. Mamo, očeta in dva otroka. Mati je po rodu Slovenka, rojena v Šempetru, vendar je v Gazi živela od svojega osmega leta in se tam poročila. Neuradno naj bi bili ogroženi, ker so bili sredi Gaze del katoliške manjšine.
Do odprtja šol prihaja le dan po tem, ko je Izrael dovolil dostop reševalcem in humanitarnim delavcem na okupirano območje. Humanitarne organizacije so pozdravile odločitev Izraela in hkrati dodajajo, da jih čaka še mnogo dela, saj potrebujejo veliko gradbenega materiala za popravilo šol, mošej, bolnišnic in uničenih domov.
V konfliktu med Izraelom in Palestino je umrlo več kot 1300 Palestnicev, umrlo pa je tudi 13 Izrealcev. Med mrtvimi je 437 otrok, mlajših od 16 let, 110 žensk, 123 starejših moških, 14 zdravstvenih delavcev in štirje novinarji. Med ranjenimi, od njih jih je 200 huje, je 1890 otrok. V ofenzivi je bilo porušenih štiri tisoč hiš, 50 tisoč Palestincev je ostalo brez domov, več kot 400 tisoč pa jih nima vode. V Gazi je bilo poškodovanih več kot 200 šol, je poudaril predstavnik Združenih narodov Christopher Gunness.
Po zadnjih ocenah palestinskega statističnega urada, objavljenih v soboto, naj bi škoda zaradi 22-dnevne izraelske ofenzive na območju Gaze dosegla že 476 milijonov ameriških dolarjev. Uničenih in poškodovanih naj bi bilo skupaj 14 odstotkov zgradb in drugih nepremičnin na območju Gaze.
Izrael, ki je prekinil 22-dnevno ofenzivo prejšnjo nedeljo, je opozoril, da bodo začeli nove vojaške napade, če Palestinci ne bodo prenehali v podzemnih rovih tihotapiti orožje. Skozi predore sicer tihotapijo predvsem hrano, cigarete, gorivo, celo domače živali, saj le tako lahko preživijo ob gospodarski blokadi Izraela od prihoda Hamasa na oblast pred tremi leti. Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni je pred dnevi opozorila, da ima Izrael pravico vnovič napasti podzemne rove v Gazi na meji z Egiptom, če bi se izkazalo, da je to potrebno.
“Nekaj naj bo jasno. Izrael ima pravico, da se odzove z vojaško silo proti podzemnim rovom in jih uniči za vedno.”
Gazo je 20. januarja obiskal generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, kar je bil najvišji obisk na tem območju, odkar je nadzor nad njim junija 2007 prevzel Hamas. Ban je prizore, ki jih je videl ob obisku Gaze, označil za srce parajoče in se zavzel za preiskavo napadov. Svet ZN za človekove pravice se je 22. 1. glede že med trajanjem ofenzive načrtovanega oblikovanja misije, ki bi raziskala morebitne zločine, obrnil na Nobelovega nagrajenca za mir Marttija Ahtisaarija.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.