Izraelska vojska je napovedala začetek popolnega umika iz Gaze in tiskovni predstavnik vojske Peter Lerner je novinarjem v Jeruzalemu povedal, da se bo namestila na obrambni položajih okrog Gaze. Ob sedmih zjutraj pa je začelo veljati novo 72-urno premirje, tik pred začetkom katerega so se Izraelci in Palestinci silovito obstreljevali.
Tuji mediji poročajo, da so po jugu Izraela zavijale sirene, ko so pripadniki gibanja Hamas iz Gaze izstrelili vrsto raket. Nekaj minut pred začetkom premierja, ki ga je izposloval Egipt, pa je Izrael sprožil zračni napad na mesto Gaza ter na južni in osrednji del Gaze.
Lerner je povedal, da bo vojska odgovorila na napade v času trajanja premirja, vendar pa je končala operacije uničevanja podzemnih predorov med Gazo in Izraelom.
Zadnji spopadi med Izraelom in Hamasom so se začeli 8. julija in od takrat je na palestinski strani umrlo 1867 ljudi, večinoma civilistov.
Ministrstvo za zdravstvo Gaze poroča, da sta čez noč na torek umrla dva Palestinca, vendar zaradi ran, ki sta jih dobila prej. Na izraelski strani je umrlo 64 vojakov, dva civilista in tajski delavec.
Izrael je v tem času, po besedah Lernerja, napadel 4800 tarč v Gazi, uničil 32 podzemnih predorov in 3000 raket. Hamas je iz Gaze proti Izraelu izstrelil 3300 raket.
V času trajanja premirja se bosta obe strani pogajali v Egiptu. Palestinski predstavniki so že tam, izraelska delegacija pa naj bi v Kairo prispela kmalu.
Najstnikov ni ugrabil in umoril Hamas
Zadnji konflikt v Gazi se je sicer začel potem, ko so bila najdena trupla treh ugrabljenih in mučenih izraelskih najstnikov. Izraelski premier ni varčeval z obsodbami in grožnjami: "Hamas je odgovoren, Hamas bo plačal!"
A zdaj se je izkazalo, da pravzaprav ni bil kriv Hamas, ampak njegova odpadniška celica, ki je sicer še vedno ohlapno povezana s to organizacijo.
Neuradno pa Izrael v povezavi z incidentom obtožujejo tudi zadrževanja informacij. Izraelska obveščevalna služba naj bi namreč že kmalu po ugrabitvi najstnikov vedeli, da so bili umorjeni, a so zadrževali informacijo, da bi ob podaljševanju upanja, da se bodo vendarle vrnili živi, ob obsežnem medijskem poročanju, rasla še jeza do Hamasa in podpora napadom na Gazo.
Slovenija pozdravlja začasno premirje
Ministrstvo za zunanje zadeve pozdravlja napoved začasnega premirja in vse strani poziva k spoštovanju dogovorjenega. Obsodbe vredno nasilje minulih dni je terjalo preveč nedolžnih človeških življenj, so sporočili z MZZ.
Kot so zapisali, je zagotovitev varne dostave humanitarne pomoči nujna, saj je položaj, ki je posledica sedanjih spopadov, kakor tudi sedemletne nesprejemljive blokade Gaze, nevzdržen. Slovenija z namenom blaženja humanitarnih potreb v Gazi preučuje možnosti nadaljevanja zagotavljanja pomoči in zaščite palestinskim beguncem v sklopu humanitarnih dejavnosti, zastavljenih z doslej zelo uspešnim projektom rehabilitacije otrok iz Gaze.
Napadi na zaščitene civilne objekte v Gazi, tudi šole in bolnišnice, so nesprejemljivi. Prav tako je nesprejemljivo raketiranje Izraela in nameščanje vojaške opreme s strani palestinskih skrajnih skupin v civilne objekte v Gazi. Ministrstvo ostro obsoja vse kršitve mednarodnega humanitarnega prava in pričakuje, da bodo kršitelji odgovarjali za svoja ravnanja.
"Sprti strani pozivamo k dolgoročnemu dogovoru o prekinitvi spopadov. Prebivalci Izraela in Palestine si zaslužijo mir, spoštovanje in dostojno življenje, kar bo moč doseči le s kredibilnimi pogajanji s ciljem sklenitve trajnega mirovnega sporazuma v smislu dveh držav – Izraela in Palestine. Slovenija tako podpira vsa prizadevanja mednarodne skupnosti, usmerjena v zaustavitev sovražnosti in premostitev ponavljajočih se krogov nasilja," so še zapisali na MZZ.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.