Svet ZN za človekove pravice v Ženevi je v ponedeljek imenoval tri člane neodvisne preiskovalne komisije za domnevne kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava s področja človekovih pravic na zasedenih palestinskih ozemljih, s poudarkom na Gazi, kjer so pred dobrim mesecem izbruhnil novi spopadi med Hamasom in Izraelom.
Predsednik Sveta za človekove pravice Baudelaire Ndong Ella iz Gabona je sporočil, da bodo v komisiji Britanka Amal Alamuddin, Senegalec Doudou Diene in Kanadčan William Schabas, ki bo komisiji predsedoval. Alamuddinova je sicer pozneje sporočila, da je zavrnila sodelovanje v komisiji. Kot je dejala, je sicer zelo počaščena, a ima trenutno preveč drugih postopkov, da bi lahko sodelovala še pri komisiji ZN. Komisija bo zbirala dejstva o tem, kdo je izvršil kakšne zločine in okoliščine dejanj. Nato bo priporočila morebitne sankcije.
Oblikovanje komisije je že pozdravil Hamas, ki se zavzema, da bi se komisija čim prej lotila dela. Izrael medtem ni tako zelo navdušen. Komisijo označujejo za pristransko, predstavnik zunanjega ministrstva pa je šel celo tako daleč, da je Svet ZN za človekove pravice označil za "Svet ZN za pravice teroristov". "To dokazuje tudi imenovanje predsedujočega komisiji, saj so znana njegova protiizraelska stališča. Izrael ob taki izbiri komisije ne more pričakovati pravice. Poročilo je že napisano, odločiti se morajo samo še, kdo ga bo podpisal," je dejal predstavnik ministrstva.
Svet za človekove pravice se je o preiskovalni komisiji dogovoril 23. julija na izrednem zasedanju. Za ustanovitev komisije je glasovalo 29 držav članic, 17 se jih je vzdržalo, proti pa so bile le ZDA. Komisija mora svoje ugotovitve podati Svetu za človekove pravice v pisni obliki do marca 2015.
Izraelska in palestinska stran se strogo držita prekinitve ognja
Na območju Gaze je trenutno mirno. Predstavniki Izraela in Hamasa nadaljujejo pogajanja ob posredovanju egiptovske strani v Kairu. Izraelska delegacija se danes spet odpravlja v Egipt in pričakuje podaljšanje 72-urne prekinitve ognja. Palestinsko gibanje Hamas za to postavlja več pogojev, med drugim umik blokade Gaze.
Strani naj bi že nekoliko zbližali stališča. Izrael naj bi se izrekel za to, da varnostne sile palestinskega predsednika Mahmuda Abasa sodelujejo pri nadzoru dveh mejnih prehodov med Izraelom in Gazo ter prehoda z Egiptom. Dobavo gradbenega materiala v Gazo naj bi nadzorovali mednarodni opazovalci, da bi tako preprečili njegovo zlorabo za vojaške cilje. Po poročanju izraelskega radia naj bi tudi razširili ribolovno območje za ribiče v Sredozemskem morju.
Z območja Gaze sicer danes ni poletela še nobena raketa in tudi Izrael ni obstreljeval Gaze. Strani s spoštovanjem prekinitve ognja omogočata pogajalcem vnovičen poskus za dogovor o trajnejšem premirju v Gazi. Prvi krog pogajanj se je sicer minuli petek končal brez uspeha, ko Hamas ni pristal na podaljšanje premirja in je nadaljeval z izstrelitvami raket, Izrael pa se je odzval z obstreljevanjem.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.