Po katastrofi, ki je po potresu in cunamiju 11. marca zajela jedrsko elektrarno v Fukušimi, je družba Tepco, ki upravlja z elektrarno, za hlajenje poškodovanih reaktorjev uporabljala vodo. Porabila naj bi je 110.000 ton, voda pa je zelo radioaktivna in ne sme priti v morje. Zato vodo dekontaminirajo z napravo, ki zmanjšuje vsebnost cezija v vodi, pri tem pa je raven radiacije nepričakovano hitro močno narasla.
Predstavnik družbe Tepco, ki upravlja z elektrarno, pa je povedal, da za zdaj še niso odkrili vzroka za težave, zato tudi še ne morejo napovedati, kdaj bodo lahko z delom nadaljevali. "Vendar menim, da to ne bo trajalo tedne," pojasnjuje predstavnik Tepca.
Po poročanju britanske medijske hiše BBC, je sedaj za končanje jedrske krize v elektrarni ključnega pomena, da se primerno shrani radioaktivna voda. Te je za več kot 40 olimpijskih bazenov. Dodatne težave povzroča deževna sezona, saj obstaja nevarnost, da bo voda, ki je shranjena v bazenih, začela prestopati robove bazenov. Strokovnjaki so že v začetku tedna posvarili, da bi lahko voda v bazenih robove prestopila v enem tednu.
Sicer naj bi tri poškodovane reaktorje v elektrarni po načrtih v stabilno stanje spravili do januarja prihodnje leto. Tepco pravi, da je ta cilj še vedno izvedljiv. Kriza je posledica močnega potresa in cunamija, ki sta terjala najmanj 15.280 žrtev, še vedno pa je pogrešanih skoraj 8.500 ljudi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.