Nemški policisti so v Frankfurtu zaradi stare bombe evakuirali okrog 65.000 ljudi. Šlo je za eno največjih evakuacij v Nemčiji po koncu druge svetovne vojne, poroča BBC.
Oblasti so pred tem z detektorjem toplote pregledale čisto vsako hišo oziroma stanovanje in se tako prepričale, da so resnično vsi ljudje na varnem. Izpraznili so tudi bolnišnice, negovalne domove in prostore nemške centralne banke, opere ter sedež policije v Frankfurtu. Iz dveh bližnjih bolnišnic so preselili okrog 100 pacientov, tudi novorojenčke in bolnike z intenzivne nege.
Deaktivacijo bombe so začeli z več kot dveurno zamudo, saj so imeli težave z evakuacijo ljudi, ki živijo v 1,5 kilometra širokem območju okrog bombe, ki so jo že uspešno onesposobili.
Umik prebivalcev so sicer začeli že v soboto, zaključili pa naj bi ga danes ob 8. uri. Vendar pa se je evakuacija ljudi zavlekla do popoldneva. Številni namreč niso želeli zapustiti domov, enega od njih pa so zaradi tega celo aretirali.

Bombo so našli v sredo med gradbenimi deli v kampusu Westend na Goethejevi univerzi.
Gre za 1,8 tone težko bombo tipa HC-4000, ki jo je na območje med drugo svetovno vojno odvrglo britansko kraljevo letalstvo, a se ni sprožila. Po navedbah časnika Bild naj bi vsebovala 1,4 tone eksploziva in so jo med vojno imenovali "blockbuster", ker je lahko uničila celotno stavbo ali ulico.
Tudi zato se je policija odločila, da je treba izvesti obširno evakuacijo.
Številni prebivalci so za BBC povedali, da bodo dan preživeli na obiskih pri sorodnikih ali preprosto uživali na prostem, dokler jim policisti ne bodo dovolili, da se vrnejo na svoje domove. To naj bi se sicer zgodilo zgodaj zvečer.

Po vsej Nemčiji posejanih še na tisoče bomb iz 2. sv. vojne
Strokovnjaki domnevajo, da je po vsej državi posejanih še na tisoče podobnih eksplozivnih sredstev. Na leto sicer v Nemčiji najdejo okrog 2000 neeksplodiranih ubojnih sredstev. Zavezniki so med drugo svetovno vojno nad državo zmetali okrog 2,7 milijona ton bomb, tamkajšnji tehniki pa so med bolj "zaposlenimi" na svetu, saj na približno vsaka dva tedna deaktivirajo bombo. Dela jim ne bo zmanjkalo vsaj še dve desetletji.
Doslej za največjo velja evakuacija predela Augsburga konec lanskega leta, ko je moralo domove zaradi deaktivacije stare bombe zapustiti 54.000 ljudi. Maja letos pa so podobno evakuirali tudi 50.000 prebivalcev Hannovra. Obe stari bombi so tedaj uspešno deaktivirali.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.