To pomeni, da bodo udeleženci podnebne konference, ki odločajo o našem planetu, naših življenjih in življenjih naših potomcev, odločali brez neposrednih pritiskov.
Zaradi poostrenih varnostnih ukrepov, ki so sledili terorističnim napadom v Parizu, so francoske oblasti prepovedale napovedan množični shod ob začetku konference v nedeljo in tudi shod 12. decembra, dan po koncu konference.
Na podlagi tega zakona so opravili tudi hišne preiskave pri številnih aktivistih v Franciji ter jim odredile hišne pripore, poročajo tuji mediji. V hišnih priporih je tako najmanj 24 podnebnih aktivistov.
Protestirajo drugod po svetu
Zato pa po drugih državah potekajo množični protesti. Več tisoč udeležencev se je danes v filipinski Manili in avstralskem Brisbanu pridružilo množičnim podnebnim shodom, s katerimi želijo pozvati k odločnim ukrepom za zajezitev globalnega segrevanja na bližajoči se podnebni konferenci Združenih narodov v Parizu.
Aktivisti, študenti, duhovščina in drugi so korakali v filipinski prestolnici, da bi zahtevali zajezitev globalnih izpustov toplogrednih plinov in tako omilili posledice podnebnih sprememb, ki jih krivijo za okrepitev uničujočih tajfunov in drugih ekstremnih vremenskih pojavov na Filipinih.
Policija pravi, da se je shoda udeležilo več kot 2500 ljudi, čez dan pa pričakujejo še okrepitev števila udeležencev. Gre le za enega od dogodkov v povezavi z bližajočo se podnebno konferenco v različnih delih Filipinov. To otoško državo so strokovnjaki uvrstili med najbolj ranljive zaradi podnebnih sprememb.
V Avstraliji, kjer so s shodi pred konferenco začeli v petek v Melbournu, pa se je okoli 5000 ljudi danes zbralo na protestu v Brisbanu, ki so ga vodili predstavniki mladinskih skupin in prebivalcev tihomorskih otokov. Ta otočja še posebej ogrožajo podnebne spremembe, predvsem posledični dvig morske gladine.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.