Francoski minister za delo Eric Woerth je napovedal, da bo Francija minimalno upokojitveno starost do leta 2018 s sedanjih 60 dvignila na 62 let. Poudaril je, da mora Francija za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja nujno reformirati pokojninski sistem, pri čemer je podaljšanje delovne dobe neizbežno. Do odločitve francoske vlade o zvišanju starostne meje za upokojitev prihaja namreč v okviru prizadevanj za zmanjšanje visokega proračunskega primanjkljaja, ki se je letos povzpel na 7,5 odstotka BDP.
Povišanje minimalne upokojitvene starosti je v Franciji sicer tabu tema že vse od leta 1982, ko je tedanjemu predsedniku Francoisu Mitterrandu spodnjo mejo za upokojitev uspelo s 65 znižati na 60 let, kar je veljalo za eno ključnih reform tedanje vlade. Reformo bo ministrstvo za delo prihodnji teden podrobneje predstavilo še celotni francoski vladi predsednika Nicolasa Sarkozyja, nato pa jo bo predvidoma septembra poslala v obravnavo parlamentu.
Delavci protestirajo
Francoski upokojenci prejmejo 85 odstotkov pokojnine iz državnih shem, medtem ko je povprečje med članicami Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) 61 odstotkov. V Franciji se moški v povprečju upokojijo pri 58,7, ženske pa pri 59,5 letu starosti, medtem ko je povprečje v članicah OECD 63,5 leta za moške in 62,3 leta za ženske.
Kljub nujnosti reforme se z njo ne strinjajo francoski delavci, kar so v torek izrazili z množičnimi protesti v Parizu in Marseillu. Proteste, ki naj bi se jih v vzhodnem Parizu po navedbah policije udeležilo okoli 23.000 ljudi, po podatkih sindikatov pa okoli 70.000 ljudi, je organiziral sindikat delavcev FO. Zaradi demonstracij so medtem v Marseillu zaradi pomanjkanja varnostnega osebja zaprli tri cestne predore, kar je povzročilo številne zastoje na cesti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.