V Fergusonu v ameriški zvezni državi Missouri, kjer že od začetka avgusta divjajo protesti, sta bila v dveh ločenih streljanjih ranjena dva policista.
Prvi incident se je zgodil v soboto zvečer. Policist, ki je patruljiral po ulicah, je prejel klic centrale, naj preveri neko zadevo v stavbi lokalne skupnosti. Pri vratih je zagledal moškega, ki je pred njim začel bežati. Policist je stekel za njim, tedaj pa se je osumljenec obrnil in nanj streljal. Streljal je tudi policist, a ga ni zadel. Osumljenec je pobegnil in je še vedno na begu, policist pa je v bolnišnici. Njegove poškodbe naj bi bile manjše, saj ga je strelec zadel v roko.
Le nekaj ur pozneje pa je bil ranjen še en policist. Med vožnjo na avtocesti ga je po levi strani prehitel osumljenec in kar iz avtomobila streljal nanj. V tem času policist na sebi ni imel uniforme in ni vozil službenega avtomobila. Streli ga niso zadeli, ga je pa poškodovalo zdrobljeno steklo. "Ni še znano, ali je bil tarča strelca policist ali pa je šlo za naključno nasilno dejanje," so sporočili policisti.
Policisti menijo, da streljanji nista povezani s protesti, ki sicer potekajo v Fergusonu, vse odkar je belopolti policist Darren Wilson 9. avgusta do smrti ustrelil neoboroženega temnopoltega najstnika Michaela Browna.
Prejšnji teden so oblasti sporočile, da ne bodo več tolerirale nasilja, saj so jih protestniki nadaljevali, zabeležili pa so tudi plenjenje po trgovinah. Prav tako minuli teden pa so zabeležili tudi požig spominskega obeležja na kraju, kjer je umrl Brown.
Porota še vedno ni odločila, ali bodo proti policistu vložili obtožnico. Zoper policista poteka tudi posebna preiskava, ki jo vodi ameriško ministrstvo za pravosodje.
Michaelova starša: Želiva si dejanj, ne besed
Medtem pa sta za The Associated Press spregovorila Michaelova starša. Namesto opravičila šefa policije, ki sta ga dobila, si želita, da bi policist, ki je ubil njunega sina, odgovarjal za svoja dejanja. "Opravičilo bo, ko bo Darren Wilson v lisicah in ga bodo kazensko preganjali zaradi umora," sta povedala Lesley in Michael starejši. "Ne želiva besed, želiva dejanja."
Oblečena v majice s sporočili o njunem pokojnem sinu sta spregovorila o svojih občutkih. Michaelova mama je dejala, da se počuti izgubljeno in nemočno, saj njeno življenje nikoli več ne bo normalno. "Najti moram novo normalnost," je dejala. Oče pa je povedal, da se počuti praznega. "Ničesar ni več v meni. Težko je zapolniti to praznino."
Izrazila sta tudi ogorčenje nad policisti v Fergusonu, ki v znak podpore svojemu kolegu nosijo zapestnice z napisom 'I am Darren Wilson' ('Sem Darren Wilson'). Slednji so sicer pred kratkim dobili navodilo, da zapestnic v službenem času ne smejo nositi.
"Pravijo, da je to Amerika, a naju ne obravnavajo kot ameriška državljana. Trudiva se, da bi ljudem odprla oči, da bi razumeli, kako se počutiva in poskušali nekaj storiti v zvezi s tem. Izgubila sva sina, ni ga več. Na žalost zaradi rok policista. Policist je brez uniforme samo človek, kot jaz in vi. A on si je nadel uniformo in potem je pri svojem delu naredil napako."
Michael je še povedal, da se je s svojim sinom pogovarjal o tem, kako se mora vesti, ko na ulici sreča policista. "Potem je vse, kar lahko storiš, da upaš, da tvoj otrok varno pride domov," je dejal. Lesley pa je povedala, da je njun sin spoštoval ljudi. "Naučila sem ga spoštovati policiste, ženske, vsakogar in če ni naredil ničesar narobe, v kar sem prepričana, – zakaj se ga je potem bal? Policistov se ne bi smeli bati," je še povedala.
Protesti se bodo po njunem mnenju nadaljevali vse, dokler pravici ne bo zadoščeno.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.