Evropo je julija zajel val vročega vremena, ki je celino prizadel od severa do juga, od vzhoda do zahoda. Kako vroče je po Evropi, kaže tudi to, da je na Švedskem začelo primanjkovati sladoleda, na Poljskem pa so poslanci prisostvovali posebni maši in molili za dež. Rekordi v višini julijskih temperatur so med drugim padli na Irskem, v Nemčiji in Veliki Britaniji.
Na Irskem 30 stopinj
Na Irskem, kjer je julija ponavadi 15 stopinj Celzija, so jih pretekli teden namerili enkrat več. V Franciji se oblasti trudijo preprečiti poletje leta 2003, ko je zaradi vročine umrlo 15.000, večinoma starejših ljudi. Kljub temu so do četrtka našteli že 64 žrtev vročinskega vala.
V Veliki Britaniji so se topile površine cest, temperatura na podzemni železnici pa je dosegla tudi do 47 stopinj Celzija. Temperature so terjale tudi davek v obliki elektrike, kar okoli 1000 trgovin in podjetij v Londonu je namreč občutilo izpade električnega toka.
Redukcije električne energije na Češkem
Na Češkem, kjer so zabeležili najbolj vroč julij v zadnjih 60 letih, saj je bilo kar 20 dni več kot 30 stopinj Celzija, je državno energetsko podjetje zadržalo izvoz energije v sosednje države, glavne porabnike pa prisililo v redukcije. V Nemčiji so morali upočasniti nekatere jedrske elektrarne, ker je bila rečna voda za ohlajanje pretopla.
V Romuniji, kjer je vročini podleglo 12 ljudi, so na pločnikih postavili šotore, v katerih mimoidočim preverjajo krvni tlak in jim nudijo osvežitev. V Španiji so danes medtem zabeležili drugo smrtno žrtev. V lanskem letu je tam sicer zaradi vročine umrlo devet ljudi, še leto prej pa 26.
Zaradi vročine v Kaliforniji že 141 žrtev
Tudi na drugi strani Atlantika se spoprijemajo s težavami zaradi poletne pripeke, zlasti na zahodni obali ZDA. Tako je vročina v zvezni državi Kalifornija v dveh tednih vročinskega vala terjala 141 življenj.
V petek je temperatura na območju mesta Fresno dosegla rekordnih 48 stopinj Celzija.
Dva tedna vročine sta bila sicer najhujša na območju Los Angelesa, kjer je poraba električne energije presegla vse rekorde, vendar naj bi se konec tedna temperature spustila na okoli 35 stopinj Celzija.
V petek objavljeno poročilo ameriške vlade o smrtnih primerih zaradi vročine v ZDA pravi, da je zaradi vročine med letoma 1999 in 2003 umrlo najmanj 3440 ljudi oziroma približno 680 na leto. Večina žrtev, 66 odstotkov, je bila moških.
Okoli 53 žrtev je bilo starih med 15 do 64 let, približno 40 odstotkov starejših od 65 let. Največ jih je umrlo v Arizoni, Nevadi in Missouriju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.