
EU ima dovolj zalog žita, da je ruska odločitev o ustavitvi izvoza žit ne bo prizadela, je danes zatrdil tiskovni predstavnik evropskega komisarj za zdravje in varstvo potrošnikov Johna Dallija, Frederic Vincent. "Glede zalog žit v EU ni nobenih skrbi," je zatrdil.
EU iz Rusije uvozi manj kot milijon ton žit, medtem ko sedemindvajseterica sama proizvede okoli 300 milijonov ton žit letno, je dejal predstavnik komisije. "Te številke jasno kažejo, da bo vpliv na evropski trg žit minimalen ali pa ga sploh ne bo," je menil Vincent.
Rusija je z nedeljo uveljavila svojo odločitev, da bo zaradi hude suše in uničujočih požarov ustavila izvoz žita. Prepoved izvoza bo veljala do 31. decembra. Vlada želi z ukrepom med drugim preprečiti zvišanje domačih cen hrane in povečati rezerve. Ker je Rusija ena največjih svetovnih proizvajalk pšenice, strokovnjaki marsikje pričakujejo precejšen vpliv na mednarodne trge žit.

Požari in suša v Rusiji so prizadeli več obdelovalnih površin, na katerih so rasla žita. Ker je bil pridelek uničen, so oblasti prepovedale izvoz žit. Rusija je namreč ena največjih izvoznic pšenice, ječmena in rži. Zaradi tega je mogoče pričakovati, da bo ponekod narasla cena kruha, predvsem bi to lahko čutili na Bližnjem vzhodu. Ruske oblasti pa so ukrep sprejele, da bi cene žit in kruha v državi ostale pod nadzorom. Rusko kmetijsko ministrstvo namreč sporoča, da letošnji pridelek žit verjetno ne bo zadostoval niti za domače potrebe, saj bo po napovedih za kar tretjino manjši kot preteklo leto.
Omejitev izvoza tudi v Ukrajini
Tudi Ukrajina je danes sporočila, da bo zaradi suše uvedla omejitve na izvoz pšenice in ječmena do konca leta. Izvoz žita je zaradi suše in uničujočih požarov do konca leta že ustavila Rusija, kar je v svetu sprožilo strahove glede zalog žita.
V Kijevu so danes sprejeli odločitev, da bo Ukrajina do konca leta izvozila največ 3,5 milijona ton pšenice in ječmena, kar je manj kot polovica količine, ki so jo izvozili v enakem obdobju lani. Uveljavitev omejitev bo v veljavo stopila 1. septembra, je sporočil ukrajinski minister za kmetijsko politiko Mikola Prisjažnjuk.
Ukrajina je šesta največja izvoznica pšenice in največja izvoznica ječmena na svetu. Tako kot sosednjo Rusijo jo je poletna suša močno prizadela.
Ukrajina je med julijem 2009 in junijem 2010 izvozila več kot 21 milijonov ton žita, to je 9,1 milijona ton pšenice, 6,2 milijona ton ječmena in 5,3 milijona ton koruze. Od julija letos pa je država izvozila 2,69 milijona ton žita. Kijev sicer tudi v prihodnje ne namerava omejevati izvoza koruze.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.