Ekvadorska notranja ministrica Maria Paula Romo je sporočila, da so prijeli sodelavca ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea, ko je poskušal pobegniti na Japonsko. Njegovega imena ni razkrila, je pa pojasnila, da je zelo blizu Assangeu, ki ga je britanska policija včeraj aretirala na ekvadorskem veleposlaništvu.
Neimenovan vladni vir je za Associated Press povedal, da gre za Olaja Binija, švedskega razvijalca programske opreme, ki se ukvarja z zasebnostjo, varnostjo in kriptografijo.
Kot je za CNN povedala ministrica, je moški v Ekvadorju živel več let in je redno obiskoval Assangea na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, poroča BBC. "Pridržali smo ga zaradi potreb preiskave," je pojasnila ministrica.
Omenjenega človeka je povezala z domnevnimi poskusi destabilizacije vlade predsednika Lenina Morene in dejala je, da imajo dovolj dokazov za to. Moški je po njenih besedah v preteklosti potoval v tujino z bivšim zunanjim ministrom Ricardom Patinom, ki je Assangeu leta 2012 odobril politični azil.
Uradnik ekvadorske vlade, ki je spregovoril pod pogojem anonimnosti, je za Associated Press povedal, da so Binija aretirali na letališču v Quitu.
Ko se je razvedelo za aretacijo, so Binijevi prijatelji in sodelavci na družbenih omrežjih izrazili zaskrbljenost, še poroča BBC.
"Zelo me skrbi to, da so ga prijeli. Je močan zagovornik zasebnosti in ne more govoriti z odvetniki," je zapisal Martin Fowler, računalniški programer, ki živi v ZDA.
Bini pa je, še pred aretacijo, ko je ekvadorska ministrica na tiskovni konferenci sporočila, da oseba, povezana z Wikileaksom, že dlje časa živi v Ekvadorju, tvitnil, da se je očitno začel "lov na čarovnice".
Christine Assange: 'Bodite potrpežljivi in prijazni do mojega sina'
Medtem pa se je oglasila tudi mati ustanovitelja Wikileaksa in podprla spletno peticijo za izpustitev sina. Britanske oblasti je pozvala, naj bodo z njim potrpežljivi in prijazni. Christine Assange je sporočila, da je njen sin osem let "pridržan brez obtožnice" in že šest let prikrajšan za svež zrak, sončno svetlobo in gibanje. "Prosim, bodite potrpežljivi, nežni in prijazni do njega," je dodala.
Odzvala se je tudi na besede britanske premierke Therese May, ki je v četrtek po aretaciji v britanskem parlamentu dejala, da nihče ni nad zakonom. Assangeova mati jo je obtožila, da želi s podporo "brutalni in nezakoniti aretaciji njenega pogumnega in mučenega sina preusmeriti pozornost od brexita".
Podpisala je tudi spletno peticijo, ki poziva k Assangeovi izpustitvi, "preden bo prepozno". Peticijo, ki jo je sprožila ameriška igralka Pamela Anderson, je doslej podpisalo že 36.000 ljudi.
Aretacija po sedmih letih bivanja na veleposlaništvu
Britanska policija je v Londonu po sedmih letih bivanja na ekvadorskem veleposlaništvu aretirala Assangea, potem ko mu je ekvadorska vlada odvzela mednarodno zaščito in državljanstvo, ki mu ga je podelila leta 2012.
Pojasnili so, da so ga aretirali na podlagi zapornega naloga iz junija 2012 zaradi kršitve pogojnega izpusta in zahteve ZDA po izročitvi. Sodišče v Londonu ga je nato že spoznalo za krivega kršitve pogojnega izpusta, za kar mu grozi do 12 mesecev zapora. O zahtevi ZDA za izročitev pa bo odločalo 2. maja, ko bo znova stopil pred sodišče. Do tokrat ostaja v priporu.
Avstralec Assange, ki je odgovoren za objavo več tisoč zaupnih depeš ameriških diplomatov State Departmenta in Pentagona leta 2010, je v ZDA obtožen zarote z ameriško žvižgačko Chelsea Manning, tedaj še Bradleyjem Manningom. Obtožnica ga bremeni, da ji je pomagal dešifrirati geslo računalniškega omrežja ameriške administracije, za kar mu grozi pet let zapora, je v četrtek po aretaciji sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo.
Assangeova odvetnika sta izrazila bojazen, da bi ga lahko izročili ZDA. Per Samuelsson je dejal, da bi bilo to povsem nesprejemljivo. "Vidim pa jasne znake, ki kažejo, da ga želijo Američani obsoditi ali pa so ga že obsodili," je dejal za švedsko televizijo SVT. "Cilj vsega, kar smo počeli, je bilo preprečiti ta scenarij. Mislim, da je zelo prizadet in razočaran nad Ekvadorjem, ki ga je pustil na cedilu," je še povedal.
Pri Wikileaksu so odvzem azila Assangeu opredelili kot nezakonit in v nasprotju z mednarodnim pravom.
Odločanje o izročitvi bi lahko trajalo več let
Izročitvi Assangea nasprotuje tudi vodja britanskih opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn. "Izročitvi Juliana Assangea ZDA, ker je predstavil dokaze o zločinih v Iraku in Afganistanu, je treba nasprotovati," je pozval britansko vlado.
Pravni strokovnjaki so sicer danes pojasnili, da bi lahko odločanje o izročitvi trajalo več let, saj so možne pritožbe. Vendar pa jo bo na koncu morda težko preprečiti. "Proti tej izročitvi se bo zelo težko boriti, glede na naravo sporazuma o izročitvah med ZDA in Združenim kraljestvom," je povedal Anthony Hanratty iz družbe BDB Pitmans.
Tudi odločanje v podobnih primerih je trajalo več let. Heker Gary McKinnon, katerega izročitev zahtevajo ZDA zaradi domnevnega vdora v računalniški sistem vojske, se je desetletje boril proti izročitvi in jo tudi preprečil. Velika Britanija se je nazadnje odločila, da ga ne bo izročila, ker obstaja velika verjetnost, da bi storil samomor. Poleg tega trpi tudi za avtizmom, kar je vplivalo na odločitev britanskih oblasti.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.