
Na jugu Egipta v širši okolici mesta Asuan, znanega po velikem jezu, so štirje zamaskirani moški ugrabili enajst turistov — pet Italijanov, ravno toliko Nemcev in Romunko — ter osem Egipčanov. "To je razbojniško in ne teroristično dejanje," je povedal minister za turizem Zoheir Garana in zanikal pogajanja z ugrabitelji. Ti so po trditvah varnostnih virov zahtevali skoraj šest milijonov dolarjev
(približno štiri milijone evrov) odkupnine.
Pogrešani od petka
Turisti so bili pogrešani od petka. Takrat so se odpravili na izlet v bližino libijske meje, na pot so po trditvah lokalnih turističnih delavcev odšli s tremi ali štirimi vozili.
Egiptovske oblasti so sporočile, da so zajeti turisti prečkali sudansko mejo. Informacije o
tem, kaj naj bi se z njimi tam dogajalo, pa se zelo razlikujejo. Katarska televizija Al Džazira je tako poročala, da so talce zares odpeljali v Sudan, tam pa naj bi jih oropali in nato izpustili. Odkupnine niso dobili. Vendar pa so bile tako egiptovske kot italijanske, nemške in romunske oblasti previdne in dolgo te informacije niso potrdile. Nazadnje pa je dobra novica prišla iz New Yorka. Egiptovski zunanji minister Ahmed Abdul Gheit, ki se tam mudi zaradi razprave Generalne skupščine Združenih narodov, je namreč sporočil, da so vsi ugrabljeni svobodni, živi in zdravi.
To naj bi bila prva ugrabitev tujih turistov v Egiptu, čeprav so v preteklih
desetletjih islamski skrajneži že večkrat napadli turistične objekte.
Vendar pa je za nevarnejšega veljal Sinajski polotok, medtem ko so bili
napadi v krajih ob Nilu sorazmerno redki.
MZZ nima podatkov o Slovencih na območju
Na ministrstvu za zunanje zadeve so povedali, da podatkov o tem, da bi se na območju nahajali tudi Slovenci, še nimajo. Na spletni strani ministrstva opozarjajo na določene varnostne zadržke pri potovanjih v posamezne dele države, vendar pa pri tem navajajo predvsem kraje na Sinajskem polotoku, ki so bili v preteklih letih večkrat tarče napadov. "Državljanom svetujemo, da so še posebej pozorni, ko se nahajajo na javnih mestih in prostorih, kamor pogosto zahajajo tujci, kot so kulturni spomeniki, hoteli, restavracije in nakupovalna središča. Največjo previdnost svetujemo turistom v obmorskih letoviščih, še posebej na področju Sinaja,“ svetuje zunanje ministrstvo.
Številne slovenske turistične agencije ponujajo križarjenje po Nilu od Kaira do Asuana, vendar pa ogled širše okolice mesta, kjer so turiste ugrabili, ponavadi ni del programa.
Napadi na turiste
V preteklih letih je Sinajski polotok pretresla vrsta bombnih napadov. Najhujši se je zgodil v Šarm el Šejku julija 2005, po nekaterih podatkih je umrlo 88 ljudi. Leta 1997 pa so teroristi pri Luksorju odprli ogenj na skupino turistov, umrlo je 67 oseb.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.