Tujina

FOTO: Dva kilometra dolge vrste pred volišči

Kairo, 28. 11. 2011 06.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pred volišči v Kairu in Aleksandriji so se vile kilometrske vrste volivcev na prvih demokratičnih volitvah v Egiptu po 30 letih vladavine Mubaraka. Prav zato so volišča ostala odprta dve uri dlje od predvidenega.

V Egiptu dobrih devet mesecev po padcu dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka potekajo prve svobodne parlamentarne volitve v državi. Prvi dan volitev so lahko svoje glasove oddali prebivalci Kaira, Aleksandrije in še sedmih provinc, decembra in januarja pa bodo sledile volitve še v preostalih 18 provincah. Po vsakih volitvah je predviden drugi krog volitev v tistih okrajih, kjer nobeden od kandidatov ne bo dobil absolutne večine. Volitve potekajo mirno, v provincah, kjer potekajo volitve, vlada optimizem.

Tako iz Kaira kot iz Aleksandrije prihajajo vesti tudi o več kot dva kilometra dolgih vrstah pred volišči; mnogi izmed čakajočih še vedno niso mogli verjeti, da lahko po treh desetletjih Mubarakove vladavine odločajo o prihodnosti svoje države. Zaradi visoke volilne udeležbe so volišča ostala odprta dve uri dlje, kot je bilo predvideno. Volilno pravico ima slabih 50 milijonov Egipčanov, prvič pa lahko volijo tudi egiptovski državljani v tujini. S številnih volišč so poročali tudi o kršitvah volilnega molka, saj naj bi člani posameznih strank, predvsem islamistične stranke Svoboda in pravičnost, delili volilne letake. Ta stranka naj bi po napovedih tudi prejela največ glasov.

Dolge vrste čakajočih, da oddajo svoj glas
Dolge vrste čakajočih, da oddajo svoj glas FOTO: Reuters

Predvolilno kampanjo so zasenčili protesti proti vladavini vrhovnega vojaškega sveta in nasilje nad demonstranti. Kljub temu vrhovni vojaški svet volitev ni preložil. Le nekaj ur pred volitvami so na severu Sinajskega polotoka razstrelili plinovod, prek katerega poteka dobava plina v Izrael. Oboroženi neznanci so po navedbah očividcev zahodno od mesta El Ariš na dveh mestih pod plinovod podtaknili eksploziv. O morebitnih žrtvah ne poročajo. To je že deveti tovrstni napad letos.

Islamisti neuradni favoriti volitev

Za 498 sedežev v parlamentu se poteguje več kot 11.000 kandidatov. Ti prihajajo iz več kot 50 strank, med njimi pa so tudi številni samostojni kandidati. Dve tretjini sedežev naj bi zasedli kandidati s strankarskih list, tretjino pa samostojni kandidati. Vsak volivec izbere dva kandidata in eno strankarsko listo. Poleg tega ima vodja vrhovnega vojaškega sveta pravico imenovati še deset poslancev. Novi parlament bo izbral skupino stotih ljudi, ki naj bi pripravila predlog nove ustave.

Na splošno je pričakovati, da bodo visoko podporo na volitvah dobile islamistične stranke. Med njimi je skrajno islamska stranka salafistov Al Nur.
Na splošno je pričakovati, da bodo visoko podporo na volitvah dobile islamistične stranke. Med njimi je skrajno islamska stranka salafistov Al Nur. FOTO: Reuters

Tri desetletja Mubarakove vladavine je prevlado v parlamentu imela njegova Narodna demokratska stranka (NDP). Na tokratnih volitvah pa je pričakovati zmagoslavje aprila ustanovljene stranke Svoboda in pravičnost opozicijske Muslimanske bratovščine, ki je najbolje organizirana politična sila v Egiptu. Ta zagovarja načela prostega trga in vztraja pri tem, da bi morala zakonodaja v Egiptu temeljiti na šeriatskem pravu. Zagovarja tudi državo, ki je ne bi vodila vojska ali teokracija, temveč civilne oblasti.

Na splošno je pričakovati, da bodo visoko podporo na volitvah dobile islamistične stranke. Med njimi je skrajno islamska stranka salafistov Al Nur. Sekularni Egiptovski blok združuje več kot deset liberalnih strank. Več levičarskih gibanj pa se je združilo v združenje Revolucija se nadaljuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

przelmuding
28. 11. 2011 19.48
+1
Dobili bodo zakone, ki bodo temeljili na šeriatskem pravu. Zdaj bodo šli 100 let nazaj ne pa da bodo imeli demokracijo. mimogrede v Sloveniji tudi ni demokracije.
carpathian
28. 11. 2011 17.30
+2
Volitve so itak samo nateg, zato da neumna raja misli, da dejansko o nečem odloča. Če bi volitve karkoli spremenile, bi jih že zdavnaj prepovedali. Pa naj bo celofan, v katerega je zavita beseda "demokracija", še tako lep in svetleč...