Tujina

V Davosu o terorizmu

Davos, 23. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Američani so se zavzeli za mednarodno pomoč v boju proti terorizmu, kar je bila v Davosu tudi ena glavnih današnjih tem.

Ashcroft je ponovil Busheve besede o upravičenosti vojne v Iraku
Ashcroft je ponovil Busheve besede o upravičenosti vojne v Iraku FOTO: Reuters

Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je na 33. Svetovnem gospodarskem forumu v švicarskem Davosu zagovarjal ameriško politiko v Iraku in se zavzel za mednarodno pomoč v boju proti terorizmu. Kot je poudaril, ZDA ne nameravajo spreminjati časovnega načrta za predajo oblasti Iračanom. Mednarodno skupnost pa je znova pozval, naj pomaga pri obnovi Iraka.

O razmerah v Iraku je spregovoril tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan, ki je napovedal skorajšnjo izjavo o napotitvi opazovalne misije ZN v Irak, o čemer se je v začetku tedna pogovarjal z ameriškimi predstavniki. Dejal je še, da so ZN zaradi Iraka pod velikim pritiskom.

Novi generalni sekretar zveze NATO Jaap de Hoop Scheffer je medtem napovedal, da se bo pri ministrih zavezništva zavzel za okrepitev kontingenta zveze NATO v Afganistanu. "Če ni stabilnosti in varnosti, nihče ne more misliti na gradnjo hiš ali razdeljevanje hrane," je poudaril.

Pervez Mušaraf
Pervez Mušaraf FOTO: Reuters

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je poudaril, da so vladne sile uspešno preganjale Al Kaido na območju ob meji z Afganistanom, tako da je mreža postala neučinkovita. Odločno je tudi zanikal možnost namestitve ameriških sil na pakistanski strani meje v boju proti Al Kaidi in talibanom. Glede mirovnega procesa z Indijo pa je Mušaraf ponovil, da se bodo pogovori začeli februarja.

V Davos je prispel tudi ameriški podpredsednik Dick Cheney, ki naj bi, kot je napovedal, skušal prepričati nove države v stabilizacijo Iraka. Cheney naj bi na forumu spregovoril v soboto, nato pa odpotoval na obisk v Italijo.

V Davosu tudi srečanje Drnovška Coxom in Foghom

Predsednik republike Janez Drnovšek se je srečal s predsednikom Evropskega parlamenta Patom Coxom. Spregovorila sta o procesu sprejemanja evropske ustave, pri čemer sta se strinjala, da jo je treba čimprej sprejeti. "Odlašanje z njenim sprejetjem lahko vodi k Evropi dveh hitrosti, kar bi vodilo do novih napetosti," je povedal Drnovšek.

Drnovšek se je pogovarjal predvsem o Evropski uniji in prihodnosti Slovenije v njej
Drnovšek se je pogovarjal predvsem o Evropski uniji in prihodnosti Slovenije v njej FOTO: POP TV

Cox se je strinjal, da je treba usmeriti vse napore k iskanju kompromisa glede osnutka ustavne pogodbe. V nasprotnem primeru se lahko Evropa ob koncu letošnjega leta znajde v položaju še večjih delitev in neodgovorjenih vprašanj o sposobnosti njenega delovanja kot celote, o njenem proračunu in njenih zunanjih mejah, je dejal.

Slovenski predsednik se je popoldne sestal tudi z danskim premierom Andersom Foghom Rasmussenom. Politika sta potrdila prijateljske odnose med državama, ki so tradicionalno dobri, v pogovoru pa sta se osredotočila na trenutni položaj v EU. Strinjala sta se, da je bila decembra lani z nesprejetjem evropske ustavne pogodbe narejena velika škoda evropskemu projektu. Zamujeno bo še posebej težko nadoknaditi v letošnjem letu, sta prepričana, to pa zato, ker bo leto 2004 zaznamovano z volitvami v Evropski parlament in sestavo nove Evropske komisije.

Drnovšek se je zvečer odzval povabilu ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya in se udeležil njegovega večernega sprejema v švicarskem Davosu. Tam se je srečal s Cheneyem in drugimi svetovnimi voditelji, pogovarjal pa se je tudi s finsko predsednico Tarjo Halonen, s katero se bo konec februarja srečal na uradnem obisku na Finskem.

Ministri članic WTO o liberalizaciji svetovne trgovine

V kraju Chur, ki je od Davosa oddaljen 60 kilometrov, naj bi v soboto potekale demonstracije proti davoškemu forumu, ki naj bi se jih udeležilo kakih 500 ljudi, so sporočili prireditelji. Švicarski tisk je poročal, da po dovoljenju za demonstracije v samem Davosu, kjer se mudi preko 2000 vodilnih osebnosti iz sveta politike in gospodarstva, niti ni bilo povpraševanja.

Ob robu davoškega foruma je potekalo srečanje ministrov članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki so razpravljali o tem, kako doseči nadaljevanje pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine. Predstavnik Hongkonga je poudaril, da je časa za odločitev, ali lahko sklenejo pomemben sporazum o liberalizaciji svetovne trgovine, manj kot en mesec. Hongkonški državni sekretar za trgovino John Tsang je namreč povedal, da mora njegova vlada do sredine februarja vedeti, ali naj pripravi srečanje 146 članic WTO, saj je kongresni center v Hongkongu prost samo v tednu med božičem in novim letom.

Ministri pa so bili razdeljeni glede tega, ali bodo lahko do konca leta sklenili svoje delo. "Če bo politična volja, če bodo ljudje naredili, kar govorijo, da bodo, potem bi morali imeti več kot dovolj časa," je izjavil generalni direktor WTO Supachai Panitchpakdi. Švicarski predsednik Josepf Deiss, ki je predsedoval srečanju, pa je menil, da je to nemogoče. "Pogajanja se še niso začela. Menim, da je treba postoriti še preveč stvari," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI