
Grčija, ki trenutno predseduje Evropski uniji, je izrazila pripravljenost prispevati k izboljšanju poslabšanih odnosov med ZDA in Evropo. Grški zunanji minister George Papandreu je napovedal ustrezno pobudo, o kateri je govoril tudi z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.
Papandreu je izjavo ameriškega obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda, ki je Nemčijo in Francijo zaradi njunega vztrajnega nasprotovanja vojni v Iraku označil kot "staro Evropo" in kot "problem", komentiral z besedami: "Če se bo tako nadaljevalo, bomo prišli v zelo nevaren položaj. Zato je dialog med EU in ZDA ena od naših najpomembnejših prioritet."

Powell je v Davosu mednarodno skupnost posvaril, da se ne more izogniti odgovornosti za morebitno razorožitev Iraka s silo samo zato, ker stvari postajajo napete. Breme je po njegovih besedah zdaj na Iraku, ki mora privoliti v razorožitev, sicer bo k temu prisiljen z vojaško silo. Prav tako je napovedal, da bo v primeru napada na Irak na ameriški strani "najmanj kakih ducat držav". Turčija, iraška soseda, si še naprej prizadeva za to, da bi se vojni v Iraku izognili. "Najprej želimo izčrpati vsa sredstva za mirno rešitev
spora," je dejal turški premier Abdulah Guel.
Množične demonstracije
Na demonstracijah ob robu foruma se je zbralo na tisoče nasprotnikov globalizacije in morebitne vojne v Iraku, ki so se poskušali prebiti do kraja, kjer poteka forum, a so naleteli na močan policijski odpor. Švicarske oblasti so namreč dovolile demonstracije proti forumu, da pa bi se izognili morebitnim izgredom, je policija vzpostavila več nadzornih točk izven Davosa, kjer so uspešno zaustavljali protestnike. Ti so v policiste metali snežne kepe in poskusili zažgati ameriško zastavo. Ponekod je policija uporabila vodne topove, solzivec in plastične naboje, da bi obvladala množico demonstrantov, ki so blokirali železniško progo do Davosa.

Demonstracije tistih, ki so uspeli priti do Davosa, so potekale večinoma mirno po vnaprej določeni poti. Nekateri protestniki so se oblekli v kostume, ki so upodabljali osle, na obrazih pa so imeli maske z obličji ameriškega predsednika Georgea Busha in državnega sekretarja Colina Powella, tolkli pa so na bobne v obliki zemeljske oble. Drugi so nosili transparente s protivojnimi gesli, Svetovni gospodarski forum pa so preimenovali v Svetovni izkoriščevalski forum.
V Davosu tuid Drnovšek

Slovenski predsednik Janez Drnovšek se je v Davosu ločeno sestal z nekdanjim mehiškim predsednikom Ernestom Zedillom in izvršno direktorico Sklada ZN za pomoč otrokom (UNICEF) Carol Bellamy. Z Bellamyjevo sta govorila o aktualnih razmerah v mednarodni skupnosti in posledicah, ki jih lahko imajo za mednarodne odnose. Bellamyjeva je posebej izpostavila pomen zaščite pravic otrok v konfliktih in predstavila priprave UNICEF za pomoč iraškim otrokom v primeru vojaške intervencije.
Drnovšek se je sestal tudi z demokratskim guvernerjem ameriške zvezne države Nova Mehika Billom Richardsonom, sicer nekdanjim veleposlanikom ZDA pri Združenih narodih. Richardson ga je seznanil s svojimi dejavnostmi, povezanim z vprašanjem Severne Koreje. Glede vprašanja mirne rešitve iraške krize je bil Richardson pesimističen. Ob tem je izrazil tudi zaskrbljenost zaradi trenutnih odnosov med ZDA ter Francijo in Nemčijo. Med pogovorom s slovenskim predsednikom je guverner Nove Mehike izrazil tudi interes za slovensko oceno položaja v JV Evropi.
Drnovšek je sogovorniku pojasnil, da ga v zvezi z iraško krizo najbolj vznemirja vpliv, ki ga ta ima na evroatlantske odnose. Opozoril je na občutek v Evropi, da ameriška stran še ni predstavila dovolj tehtnih razlogov za vojaški poseg v Iraku. Ob tem je izrazil tudi zaskrbljenost nad možnostjo, da bi vse večje osredotočenje mednarodne skupnosti na druga krizna žarišča po svetu lahko privedlo do tega, da bi pozabila na Balkan.