
''Ocenjujemo, da je v davčnih oazah po vsem svet okoli 20 bilijonov (20 000 000 000 000 ali 20.000 milijard) ameriških dolarjev,'' je dejal vodja inštituta na univerzi Columbia Jeffrey Sachs. Med najbolj znanimi oazami so britanski Deviški otoki in Kajmanjski otoki. Bostonska svetovalna skupina je sicer premoženje v oazah ocenila na 8,5 bilijonov dolarjev.
''Kdo ustvari te pogoje? Ne ti mali otoki, ampak ameriška vlada, ki dovoljuje to prakso, pa tudi britanska vlada, saj so ti otoki vendarle njihov teritorij,'' je za RT nadaljeval Sachs.
Takšne zlorabe bi morali preprečiti, je poudaril Sachs, ki pa se zaveda, da mnogi to storijo z odobritvijo politikov, ki imajo koristi od bogatašev, ki tako ali drugače financirajo politične kampanje. Davčne utaje so sicer visoko na dnevnem redu na srečanjih G8 in G20, saj se vse države ukvarjajo s tem, kako napolniti proračunsko malho.
ZDA se je tako po poročanju RT lotila podjetij Facebook in Apple, ki sicer nimajo denarja na katerem od omenjenih otokov, ampak na Irskem, kjer so obdavčeni z 12,5 odstotno stopnjo, namesto 30-odstotno, ki jo predvidevajo v ZDA. Še številna druga podjetja, med njimi American Express, Dell, Microsoft, Nike, naj bi vsaj del denarja skrivala v davčnih oazah.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.