Libija je po 42 letih zatiranja s strani Gadafijevega režima razglasila osvoboditev, s čimer se tako s simbolno ceremonijo tudi simbolno zaključuje obdobje tiranije in Libija vstopa v novo zgodovinsko obdobje postopne demokratizacije. "Svetu zatrjujemo, da smo osvobodili svojo ljubljeno domovino, mesta, vasi, hribovja in gorovja, puščavo in nebo," je na slavnostni razglasitvi v Bengaziju sporočil predsednik nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil. Z deklaracijo o osvoboditvi se začenja tudi odštevanje do prvih večstrankarskih demokratičnih volitev v državi.

Salah el Gazal, visoki vladni predstavnik prehodne vlade, ki je tudi nagovoril večdesettisočglavo množico, ki se je na slavnosti zbrala, je ob tem povedal, da je bilo Džalilovo vodenje začasne vlade pravi blagoslov za libijski narod, vsi zbrani pa so se poklonili spominu na vse preminule v času libijske morije. Gazal se je dotaknil tudi Gadafijeve smrti in posnetkov diktatorjevega ponižanja tako pred smrtjo kot po njej: "Ta ponižujoči konec je nekaj, s čimer je želel bog pokazati to, kar bo izkusil vsakdo, ki uporablja najnizkotnejše in najhujše oblike nepravičnosti nad svojim lastnim ljudstvom," je povedal Gazal.
Govorci so se sicer večinoma poklonili spominu vsem, ki so boj z Gadafijem plačali s krvjo. Minister za mučenike in ranjene Abdel Rahman al Kabisi je priložnost označil za "velik zgodovinski trenutek v zgodovini ljube Libije". Ob tem je poudaril, da je libijski nacionalni prehodni svet z odlokom ustanovil novo ministrstvo za mučenike, ranjene in pogrešane. Ti so prednostna naloga vlade, je zatrdil.

Padlim v osemmesečnem boju proti Gadafiju se je poklonil tudi koordinator revolucionarnih sil Abdel Salam al Musmari. "Sporočamo jim – našim nedolžnim mučenikom, našim ranjenim, našim zapornikom, našim pogrešanim – vaša kri, vaša žrtev sta sol zemlje, ki je Libijo očistila diktatorstva in korupcije."
Prvi mož vojaškega sveta prehodne vlade, general Omar al Hariri, pa je Libijce pozval k delovanju. "Svoboda je velika, njena cena je velika ..., zato zagrizimo vanjo. Ohraniti jo je težje, kot jo pridobiti," je nagovoril zbrane Libijce.
Vodja revolucionarnih sil – civilistov, ki so se spremenili v borce – Favzi Bukatef pa je poudaril, da se bodo vsa vojaška vozila vrnila v baze. Ob tem je obljubil prizadevanja za vzpostavitev "močne in sodobne vojske", medtem ko je vodstvo prehodnega sveta izvedlo simbolno predajo orožja.

V čast zgodovinskemu dogodku se je prehodna vlada zavezala obnoviti vse mednarodne dogovore in zaveze. "Po tem, ko smo dosegli stanje pravne države, libijski narod svetu zagotavlja, da bomo spoštovali vse dogovore, ki jih je Libija kdaj koli podpisala, in kot to od nas terjajo mednarodni standardi," je povedal podpredsednik začasne vlade Abdul Hafiz Goga.
Razglasitev osvoboditve so že pozdravili Nato, EU, ZDA in Velika Britanija. Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je Libijce pozval, naj po veliki zmagi nad Gadafijevo diktaturo pozabijo na razlike ter gradijo novo Libijo. Voditelji EU so pozdravili "pogum in odločnost Libijcev" ter poudarili, da lahko "danes Libija obrne novo stran v svoji zgodovini" in se usmeri k "novi demokratični prihodnosti".
Ameriški predsednik Barack Obama je osvoboditev Libije pozdravil kot "novo obdobje obetov" ter pozval k nacionalni spravi, da bi se razvila v varno in demokratično družbo. Britanski zunanji minister William Hague pa je razglasitev osvoboditve označil za zgodovinsko zmago libijskega naroda ter Libijce pozval, naj se ne zatekajo k maščevanju in povračilnim ukrepom.
Gadafijev sin obljubil nadaljevanje boja v Libiji
Sin pokojnega libijskega samodržca Moamerja Gadafija Saif al Islam je v zvočnem posnetku danes zatrdil, da se bo v Libiji nadaljeval boj proti novim oblastem in Natu. "Nadaljevali bomo upor. Podgane in Nato naj izginejo," je dejal v sporočilu, ki ga je objavila televizija Al Rai s sedežem v Siriji.
Kot je poročala televizija Al Arabija, je Saif al Islam v kratkem sporočilu še poudaril, da je Libija njihova država, v kateri živijo in bodo v njej tudi umrli. Sporočilo je trajalo le nekaj sekund, kar po oceni Al Arabije kaže na to, da gre za izjavo v živo in da jo je hitro končal, da ga ne bi izsledili.

Poveljnik uporniške vojske Abdel Madžid Mlegta je povedal, da enote že zožujejo obroč okoli domnevnega zatočišča Gadafijevega sina. Saif al islam naj bi se po umiku iz Sirte skrival v mestu Bani Valid. Mesto, ki se nahaja 150 kilometrov jugovzhodno od Tripolija, so uporniške sile po več tednov trajajočih srditih spopadih zasedle že v začetku septembra.
Usoda Saifa al Islama, ki je veljal za očetovega naslednika, sicer ni znana. Več pripadnikov sil prehodnih oblasti v Libiji je po četrtkovem padcu Sirte in smrti njegovega očeta trdilo, da so ga ujeli, a do zdaj dokazov o tem ni bilo. Skrival naj bi se v Libiji.
Trije sinovi Moamerja Gadafija so sicer umrli od začetka upora proti režimu februarja letos. Njegova vdova Safia je našla zatočišče v Alžiriji skupaj s tremi Gadafijevimi otroki – Aišo, Hanibalom in Mohamedom. Sin Sadi pa je septembra pobegnil v Niger.
Obdukcija: Gadafi je umrl zaradi strelne rane
Libijski forenziki so ponoči opravili obdukcijo trupla pokojnega libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Avtopsijo so opravili v mrtvašnici v Misrati, po njej pa naj bi truplo vrnili v hladilnico na stari mestni tržnici, kjer je bilo pred tem na ogled javnosti. Zdravnik, ki je sodeloval pri avtopsiji, je povedal, da je bila za Gadafija usodna strelna rana. Pri obdukciji so namreč našli kroglo v njegovi glavi in trebuhu.
Libijski premier v odstopu Mamhud Džibril je za britanski BBC dejal, da si želi, da bi bil Gadafi še živ. ''Želim si vedeti, zakaj je vse to storil libijskemu narodu. Želel bi biti tožilec na njegovem sojenju,'' je dejal Džibril. Neki neimenovani predstavnik nacionalnega prehodnega sveta pa je dejal, da bodo Gadafijevo truplo izročili družini, piše na spletni strani BBC.
V Libiji naj bi sicer danes v Bengaziju razglasili osvoboditev Libije, potem ko so po zasedbi zadnje utrdbe Gadafijevih sil, njegove rojstne Sirte, v četrtek ubili tudi Gadafija med poskusom bega iz mesta.
Prehodne oblasti so že napovedale, da bodo v 30 dneh po razglasitvi osvoboditve oblikovale začasno vlado, ki naj bi poskrbela za pripravo nove ustave in prvih demokratičnih volitev po 42-letni diktaturi.
V spopadih razrušeno državo ob demokratizaciji in vzpostavitvi pravne države čaka še mnogo izzivov, med drugim vrnitev v civilno življenje ljudi, ki so se spremenili v vojake, odnosi med uporniškimi frakcijami in tudi velike zaloge orožja.
Osmrtnica za ''bratskega voditelja''

V črnogorskem časopisu Vijesti je osmrtnico objavilo osebje lokala Del Boy iz Nikšića, ki je fascinirano nad osebnostjo pokojnega polkovnika Moamerja Gadafija. ''V naših srcih boš vedno ostal bratski voditelj in kralj kraljev. Naj tvoja duša počiva v nebeškem cesarstvu, tvoje ime pa odmeva po hodnikih prihodnosti,'' je zapisalo osebje lokala.
''Bojim se, da se bo Libijcem že kmalu kolcalo po Gadafiju, tako kot se nam po Titu,'' v videoprispevku Vijesti o avtorjih osmrtnice pravi Marko Krivokapić. Osmrtnico za Gadafija so poskušali objaviti v več časopisih, a jih je večina zavrnila. ''Kako to, da je mogoče v naših časopisih objaviti osmrtnico Michaelu Jacksonu, ne pa Gadafiju,'' se v videoprispevku Vijesti sprašujejo podpisani pod osmrtnico.
''Razlog za Gadafijev konec in način, kako je umrl, je po mojem mnenju v naravnih virih v Libiji, kar kaže na to, da se današnje in prihodnje vojne bijejo za naravne vire,'' meni Miodrag Karadžić, gost Del Boya in podpisani pod osmrtnico.
V času nekdanje Jugoslavije je mnogo jugoslovanskih podjetij dobivalo posle v – po liniji neuvrščenih in bratskih – Libiji, Libijci pa so prihajali v Jugoslavijo predvsem na šolanje. Eden od njih je bil ne nazadnje tudi Moamer Gadafi, ki se je šolal na letalski akademiji v Mostarju, kjer je tudi spoznal svojo ženo.
Uradni Washington: Preiskava Gadafijeve smrti bi bila prvi korak k demokratizaciji Libije
Preiskavo Gadafijeve smrti podpira tudi uradni Washington. Državna sekretarka Hillary Clinton je povedala, da obstaja verjetnost, da bodo Združeni narodi izvedli preiskavo smrti nekdanjega libijskega voditelja. "Osebno bi podprla tako preiskavo ZN kot tudi preiskavo prehodnega nacionalnega sveta, ki je tudi napovedal, da bodo raziskali ozadje Gadafijeve smrti," je povedala Clintonova. "Pomembno je, da si bo nova vlada, ki bo nastopila v Libiji, prizadevala za to, da bo Libija krenila po poti demokracije, zaživela z vladavino zakona, prvi dokaz tega pa bi bila preiskava smrti," še dodaja.
Preiskavo Gadafijeve smrti je zahtevala predstavnica ZN za človekove pravice Navi Pillay, povod za to pa je naraščajoč nemir mednarodne skupnosti ob razkritju kaotičnih prizorov Gadafijeve usmrtitve.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.