
Jovanovića so neznanci ubili, kmalu zatem ko je zapustil redakcijo dnevnika Dan. Ko se je usedel v avtomobil, se je poleg njegovega ustavilo vozilo, iz katerega so neznanci izstrelili najmanj tri rafale. Po besedah očividcev naj bi neznanci streljali s puško večjega kalibra. Rane v predelu trebuha in prsnega koša pa so bile za Jovanovića usodne, saj je kmalu po prihodu v podgoriško bolnišnico izkrvavel.
Črnogorska policija je aretirala nekaj oseb osumljenih vpletenosti v atentat, ki jih zaslišujejo, je sprva potrdil preiskovalni sodnik v Podgorici Radomir Ivanović, nato pa vest demantiral. Policija se sicer na umor še ni javno odzvala. Iz neuradnih virov smo izvedeli, da policija opravlja informativne razgovore z lastniki črnih passatov in audijev. Napadalci naj bi namreč, po navedbah prič, na Jovanovića streljali iz črnega passata ali audija.
'Kandidatov' za osumljenca je veliko
Delo v redakcijah dnevnika Dan danes poteka normalno, nam je povedala Danica Garić, urednica deska. Glede ugibanj o morebitnem naročniku, je Garićeva dejala, da je osumljencev veliko, saj je Dan mnogim, tako v političnem kot v gospodarskem vrhu, trn v peti. Velja namreč za časopis, ki je zelo kritičen do oblasti. Pritisk na Dan se je začel že pred časom, ko so se začele vrstiti tožbe in odškodninski zahtevki. Samo v mesecu maju je bilo na sodišču okoli deset zaslišanj, v primerih ko so vladni politiki ali podjetniki blizu oblastem tožili Dan. Proti dnevniku Dan in njegovim urednikom pa so bili sproženi številni procesi tudi zaradi objavljanja člankov iz zagrebškega tednika Nacional, ki je črnogorsko vodstvo obtožil tihotapljenja cigaret na Balkanu, pa tudi zaradi prispevkov v zvezi s trgovino z belim blagom v Črni gori.
Policija in preiskovalni sodnik so že sinoči opravili nekaj informativnih pogovorov tako z očividci kot z zaposlenimi v Danu. Garićeva pa opozarja, da policija primera ni vzela resno, saj po prihodu na kraj zločina ni blokirala sosednjih ulic, kot je splošna praksa v primeru mafijskih obračunov v Črni gori. Zaenkrat je še prezgodaj ugibati, kdo naj bi bil naročnik profesionalnega atentata, saj se je Jovanović kot urednik časnika Dan mnogim zameril, nam je razmere v Črni gori pojasnil novinarski kolega Boijica Bošković.
Mediji in javnost zgrožena
Iz redakcije Dana pa so sporočili, da je Jovanović prejel več grozilnih pisem. Atentat nanj pa, kot piše Dan, ni le umor pogumnega človeka, temveč napad na svobodo izražanja, demokracijo in svobodo črnogorskega naroda.
Odvetnica dnevnika Lidija Božovkić je prepričana, da bi bil Jovanović še med živimi, če bi le policije opravljala svoje delo. Kot je poudarila, so Jovanoviću že večkrat sledili, bil je tudi fizično napaden, policija pa ga kljub temu ni primerno zaščitila.
Dan preveč kritičen do oblasti?
Haaško sodišče je lani sprožilo postopek zoper Jovanovića, potem ko je Dan avgusta 2002 razkril identiteto neke zaščitene priče na procesu proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, zaradi česar je priča prejela več grozilnih klicev.
Do razkritja priče je prišlo januarja letos med pričanjem Milana Babića, nekdanjega predsednika samooklicane Republike Srbske krajine oz. nekdanjega voditelja Srbov na Hrvaškem, ki je v Haagu priznal krivdo za zločine proti človečnosti v letih 1991 in 1992. Jovanoviću je grozilo sedem leta zapora in denarna kazen v višini 106.000 dolarjev.