
Da se vislice al Tikritiju in al Bandarju obetajo v četrtek sta poročali tudi satelitska televizija Al Arabija in iraška šiitska televizija Al Furat TV.
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Louise Arbour je iraškega predsednika Džalala Talabanija pozvala, naj usmrtitev prepreči. Poudarila je, da je tako kot v primeru Sadama Huseina zaskrbljena glede poštenosti in pravičnosti procesa proti obsojencema.
Strmoglavljenega iraškega diktatorja Sadama Huseina so pred usmrtitvijo zmerjali in zasmehovali. Ko so ga pripeljali do vrvi za obešanje, je nekdo zaklical ''pojdi k vragu''. Mnogi so vzklikali ime šiitskega verskega voditelja Moktada al Sadra in njegovega očeta Mohameda Sadika Sadra, ki so ga ubili agenti pod Huseinovo oblastjo. Neprimerne slogane naj bi vzklikali celo pazniki, ki so v službi iraške vlade. Sadam Husein se je odzval s ciničnim vprašanjem, ali navzoči menijo, da so pogumni.
Šlo je tako daleč, da je eden od tožilcev, ki je bil navzoč na obešanju, zagrozil, da usmrtitve ne bodo izvedli, če se zbadanje ne bo končalo. Munkit al Farun, ki je na videu pozival k umiritvi, je priznal, da je želel zapustiti prostor.
Posnetki usmrtitve preplavili splet

Nekaj ur po usmrtitvi so svetovni splet preplavili posnetki usmrtitve nekdanjega diktatorja, ki naj bi bili narejeni z mobilnimi telefoni. Iraške oblasti, ki so že sprožile preiskavo, se bojijo, da bi bodo posnetki povod za še hujša trenja med suniti in šiiti. Tako je usmrtitev Huseina sprožila ravno nasprotni učinek, saj je bila iraška vlada prepričana, da bo smrt nekdanjega diktatorja sčasoma pripeljala do sprave med različnima sektaškima skupinama. Iraški premier Nuri al Maliki je sicer zatrdil, da bo avtor posnetka, ki naj bi bil že v priporu, kaznovan. Kazen naj bi določil premier.
Dejal je, da zaslišujejo enega od paznikov v zaporu, kjer so Husiena obesili. Po njegovem mnenju so tisti, ki so video posneli in ga začeli razpečevati, želeli povzročiti nove nemire v državi. "Kdor koli je objavil video, je želel škodovati narodni spravi in spreti šiite in sunite," je dejal. Rubaje je bil med dvajsetimi ljudmi, ki so prisostvovali izvršitvi smrtne kazni.
Zakaj na praznik?
Nasilje v Iraku po usmrtitvi Huseina ne pojenja. V Bagdadu so med drugim našli 45 umrlih, ki so bili žrtve sektaškega nasilja.
Ameriški general William Caldwell je medtem na novinarski konferenci v Bagdadu dejal, da ZDA pri usmrtitvi Huseina niso igrale nobene vloge. Ameriška vojska je iraškim oblastem prepustila vse - ukrepe za zagotovitev varnosti, iskanje navzočih in način usmrtitve, je dejal. Ameriške sile bi zadevo izpeljale na drugačen način, je še dodal.
Vljudna zahvala ječarjem
Naslednik za enakopravnost med uporniki

Tajna stranka Baas, katere člani so imeli v času Husienove vladavine v rokah vse vzvode oblasti, je že razglasila naslednika Sadama Huseina. Baas bo po novem vodil Izat Ibrahim al Duri, ki je bil vseskozi Huseinov pomočnik. Gre za iskano osebo, ki so jo že večkrat razglasili za mrtvo. Še vedno ni znano, ali je živ ali mrtev. Kakor koli že, v izjavi, ki so jo objavili na spletu in katere avtor naj bi bil, je upornike pozval k enotnosti in zagotovil, da bo Huseinova smrt okrepila njihov boj.
Nežna plat diktatorja
Zdravstveni delavec Robert Ellis, ki je v ječi skrbel za zdravje nekdanjega iraškega predsednika, pa je razkril njegovo nežnejšo plat. Dejal je, da je Husein pisal pesmi in pripovedoval, kako je svojim otrokom pred spanjem bral pravljice. Drobtinice kruha, ki so ostale po njegovem obroku, je prihranil za ptice, ki jih je hranil skozi rešetke.
Ellis je za Huseina skrbel od januarja 2004 do avgusta 2005 v Camp Croperju, ki je v bližini Bagdada. Naročeno mu je bilo, naj naredi vse, da bi Huseina obdržal pri življenju. ''To je bilo moje delo: obdržati ga zdravega in živega, da bi ga lahko kasneje usmrtili,'' je priznal. Huseina je obiskal dvakrat dnevno, pisal pa je tudi dnevnik o njegovem fizičnem in psihičnem stanju.

Husein je Ellisu med drugim dejal, da si s cigarami in kavo zbija pritisk. Recept je očitno deloval, zato je Ellis skbel, da je imel njegov varovanec vseskozi dovolj ''pregrešnih priboljškov''. Včasih je z nekdanjim diktatorjem celo pokadil kako cigaro.
Husein je zelo rad govoril o srečnih trenutkih v življenju. Nikoli ni pozabil ali zatajil svojih korenin. Nekdanji iraških predsednik je namreč odraščal na kmetiji in rad se je spominjal nekdaj brezskrbnih otroških dni.
Ellis je bil prav tako presenečen, ker se Husein ni dosti pritoževal. Če je že potožil, je bila pritožba utemeljena, je dejal. Pristavil je še, da je Husein vedno ponavljal, da je vse, kar je naredil, storil za Irak.
Po usmrtitvi Huseina so oživele polemike o odpravi smrtne kazni. Dejanje je zbudilo val ogorčenja. "Barbarstvu smrtne kazni je potrebno narediti konec," je ob tem poudaril italijanski zunanji minister Massimo D'Alema.
Njegova država se zavzema za ukinitev smrtne kazni po vsem svetu, podporo pa išče podporo tudi pri Evropski uniji. D'Alema je tako od predsedujoče sedemindvajseterici Nemčije zahteval, naj razpravo o odpravi smrtne kazni uvrsti na dnevni red neformalnega zasedanja notranjih in pravosodnih ministrov EU sredi januarja v Dresdnu. "Boj lahko dobimo, če ga spremenimo v evropsko pobudo," je ob tem dejal nekdanji italijanski veleposlanik pri ZN Francesco Paolo Fulci.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.