Tradicija in prestiž – Zlata radgonska penina
Pot Zlate radgonske penine se prične v vinogradu. V fazi tehnološke zrelosti potrgajo grozdje sorte chardonnay oz. modri pinot za penino rose. Pri grozdju želijo imeti nekoliko višjo vsebnost skupnih kislin in zmerno sladkorno stopnjo. Za osnovo uporabijo samo prvi tok, tako imenovani »samotok«. Mošt napolnijo v vrelne posode, kjer poteka fermentacija. Osnovno vino za proizvodnjo penin ima nekoliko nižjo vsebnost alkohola. Spomladi naslednje leto to vino pripravijo za polnitev v šampanjske steklenice. V vsako steklenico dodajo k osnovni vrsti vina še tiražni liker in vrelno kvasovko, ki ima sposobnost prevreti ves sladkor v alkohol. Po polnitvi se steklenice zaprejo z nerjavečim kronskim zamaškom in položijo v vodoravni položaj, kjer v miru poteče sekundarna fermentacija. Pri tem se sprosti pritisk 5 do 6 barov v obliki CO2. Vino v steklenicah v vodoravnem položaju zori na kvasovkah 2 do 3 leta. Po določenem času zorenja se te steklenice postavijo na posebna šampanjska stojala ali pupitre. Značilnost teh stojal je, da so iz kakovostnega lesa, steklenice na njih pa so postavljene pod določenim kotom. Iznašla jih je ženska (Barbe Nicole Pamsari CLICQUOT, leta 1777). Na stojalih se steklenice vsak dan ročno tresejo, tako da se vsaka steklenica posebej pretrese in obrne za četrt obrata. Namen tega postopka je, da šampanjsko kvasovko, ki se nabere na steni steklenice, s tresenjem počasi usmerjajo v vrat steklenice. Po končanem tresenju se steklenice poberejo iz šampanjskih stojal in se položijo navpično v posebne palete. Sledi postopek degoržiranja (remuage). S posebno napravo najprej zamrznejo vrat steklenice, potem pa odstranijo kronski zamašek. Pritisk, ki je nastal v steklenici izvrže nakopičeno zamrzlino. Z dodatkom odpremnega likerja (liquer d'expedition) odredijo želeni okus penin glede vsebnosti sladkorja. Sledi zapiranje steklenic s plutovinastim zamaškom, na katerega namestijo še varnostno košarico. Po etiketiranju je penina primerna za prodajo. Za vsako prodano steklenico zorita v kleti Radgonskih goric vsaj dve novi. Zlata radgonska penina sodi med penine blanc de blancs, kar pomeni, da je pridelana iz čistega Chardonnaya. Vse Zlate penine so letniške penine, izbirate pa lahko med zelo suho, suho, polsuho in rose (suho, pridelano iz čistega modrega pinota) Zlato radgonsko penino.
Penina slovenskih src – Srebrna radgonska penina
Srebrno radgonsko penino pripravljajo po tankovski metodi oz. metodi Charmat, kar pomeni, da sekundarna alkoholna fermentacija poteka v visokotlačnih nerjavečih cisternah. Šampanjske kvasovke in začetni liker se dodata osnovnemu vinu pred sekundarno fermentacijo v visokotlačnih cisternah. Osnovno vino za Srebrno radgonsko penino predstavljajo sorte: laški rizling, šipon in chardonnay. Postopek sekundarne fermentacije in zorenja te vrste penečega vina traja šest do devet mesecev. Po dodatku odpremnega likerja, s katerim določijo tip penečega vina glede vsebnosti sladkorja, vino pod tlakom filtrirajo in nadtlačno polnimo, zaprejo s plutovinastim zamaškom, na katerega namestijo še varnostno košarico. Sledi etiketiranje in pakiranje v kartonsko embalažo. Tako pripravljena Srebrna radgonska penina je pripravljena za prodajo. Izbirate lahko med suho, polsuho in rose Srebrno radgonsko penino ter rose penino PiNQ v trendovski mali steklenički.
Ste vedeli? Med najbolje prodajana vina iz kleti Radgonskih goric sodita še Janževec in ponarodeli Traminec s črno etiketo, vsi opisani pa vas čakajo na www.radgonske-gorice.si