
Odločitev, da Evropska unija svojim poslancem nameni več denarja za osebje in stroške, so sprejeli v odboru za proračun. Znesek se bo z zdajšnjih nekaj manj kot 20 tisoč evrov dvignil še za dodatnih 1500 evrov.
Glavnina članov odbora sicer prihaja iz dveh največjih strank parlamenta, in sicer iz Evropske ljudske stranke (EPP) in socialistov (Naprednega zavezništva socialistov in demokratov). Podporniki ideje pravijo, da bo povišanje omogočilo, da stranke zaposlijo več osebja in tako se bodo tudi lažje soočile z naraščajočimi delovnimi obveznosti, ki jih prinaša Lizbonska pogodba. "Ne morem opravljati političnega dela oziroma dela, ki ga imam, če nimam več osebja,“ je dejal Ingebourg Grassle iz ljudske stranke.
A ostalih pet strank evropskega parlamenta z odločitvijo ni zadovoljnih. Helga Trupel iz evropskih Zelenih je dejala, da poteza odbora kaže, da so evropski zakonodajalci očitno brez stika s fiskalno realnostjo. Po njenem mnenju državljanom EU pošiljajo napačno sporočilo. Njen strankarski kolega Miguel Portas je prav tako dejal, da je odločitev napačna.
Odločitev so namreč sprejeli v času, ko države članice poskušajo zmanjšati stroške delovanja lastne države in dvigajo davke. Ob tem so vodje Velike Britanije, Francije in Nemčije že konec lanskega leta pozvali k zmanjšanju stroškov, ki jih ima EU.
Od slovenskih predstavnikov v EU nihče ni član odbora za proračun, so pa nekateri člani strank, ki so idejo podprli. Romana Jordan Cizelj, Lojze Peterle in Milan Zver so člani ljudske stranke, Tanja Fajon in Zoran Thaler pa člana socialistov. V Evropskem parlamentu sicer sedita tudi Jelko Kacin in Ivo Vajgl, ki pa prihajata iz Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE).
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.