Turška vlada je že pred dnevi prejela ostro svarilo s strani turške vojske, ker naj bi dopuščala aktivnosti radikalnih islamskih krogov.
To so sicer že druge večje demonstracije proti vladi v zadnjih dveh tednih, ki kažejo na vse globlji razkol med sekularnim in islamističnim taborom v turški družbi. Pred dvema tednoma se je namreč v Ankari na podobnem zboru zbralo več kot 300.000 turških podpornikov sekularizma. "Turčija je sekularna in bo ostala sekularna," je vzklikalo na tisoče z zastavami vihrajočih protestnikov, ki so se prek noči pripeljali iz različnih delov države.
Do protesta sicer prihaja le dan po tem, ko je turška vlada izrazila osuplost zaradi izjav turške vojske, ki jih ocenjuje kot poskus vmešavanja vojaškega vodstva v predvolilno predsedniško kampanjo. Turška vojska je namreč pozno v petek, po neuspešnem prvem krogu volitev novega turškega predsednika, objavila nenavadno ostro svarilo o pomenu sekularizma v državi.
Vojska je sporočila, da z zaskrbljenostjo spremlja razmere po tem, ko sedanji zunanji minister Abdullah Guel v prvem krogu glasovanja v parlamentu ni dobil potrebne dvotretjinske večine, da bi postal novi predsednik države. "Ne gre pozabiti, da so turške oborožene sile ena od strani v tej razpravi in so trden zagovornik sekularizma," je sporočila vojska.
Guel, ki je član vladajoče konservativne Stranke za pravičnost in razvoj (AKP), je sicer dejal, da svoje kandidature ne bo umaknil. Turški tisk je soglasno pozval vlado in vojsko, naj umirita trenja glede sekularizma ter tako zaščitita demokracijo in stabilnost. "Ne uničite te države," se glasi eden od naslovov v dnevniku Aksam.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.